“Autosport”: Polska straci rajd WRC, przerażające sceny

Bardzo krytycznie o 74. Orlen Rajdzie Polski, który był 8 rundą mistrzostw świata, napisał prestiżowy “Autosport”. Jak ustalili dziennikarze, Polska prawdopodobnie wypadnie z kalendarza WRC w 2018 roku. Wszystko przez złe zabezpieczenie trasy, zarówno przed kibicami, jak i nieuprawnionymi pojazdami, które pojawiły się na trasie OS-ów.

Rajd Polski
Rajd Polski (Foto: Wojtek Radwanski / AFP)

“Nasze źródła w parku serwisowym informują, że nie ma woli, by organizować tu rajd WRC w 2018 roku – napisał “Autosport”.

Problemów podczas weekendu było sporo. Najczęściej wiązały się z kibicami, którzy stawali w niedozwolonych miejscach, centymetry od pędzących rajdówek. Najgorszy był jednak incydent z wozem straży pożarnej, który wjechał na trasę wprost na rajdowe auto. Do czołowego zderzenia nie doszło, bo na szczęście droga w tym miejscu była szeroka.

Dyrektor Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) odpowiedzialny za rajdy Jarmo Mahonen powiedział, że sytuacja z wozem straży pożarnej nie mieści mu się w głowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

– Jak to się mogło stać? Mieliśmy szczęście, że nikt nie ucierpiał, ale takie sceny nie są częścią rajdów – mówił Fin. Zmartwienie dyrektora budzi także zachowanie kibiców, choć podkreśla on, że problemy stwarzały jednostki ze 100-tysięcznego tłumu.

– Tu jest inna kultura kibicowania niż w Skandynawii. Niektórzy chcieli być zbyt blisko samochodów – dodał Mahonen.

Explore more:  Polska Liga Koszykówki: łzy we Włocławku, Czarni wyeliminowali Anwil

Według “Autosportu”, za skreśleniem Polski z kalendarza opowiadają się także zespoły fabryczne WRC.

– To nieprawdopodobne, że takie rzeczy miały miejsce. To nie był pierwszy raz, gdy organizowano tu rajd, a mimo to widzieliśmy przerażające sceny – mówi szef zespołu Hyundai WRT Michel Nandan.

Na domiar złego, niezadowoleni byli także niektórzy kierowcy.

– Jak moglibyśmy tutaj wrócić? To nie ma sensu. Ludzie nie rozumieją, że samochód może polecieć w każdą stronę. Chowają się za belami słomy i myślą, że to ich ochroni. Nie ma szans – mówi anonimowy kierowca z czołówki.

W obronie rajdu na łamach “Autosportu” stanął rzecznik prasowy Andrzej Borowczyk.

– Przypadek z wozem strażackim wynikał z ludzkiego błędu. Była tam policja, były barierki, a ten głupi człowiek wjechał prosto na odcinek. Gdyby to był nasz błąd, to przyjęlibyśmy krytykę, ale co mogliśmy zrobić? – Mówił Borowczyk, który twierdzi też, że skreślanie Rajdu Polski z WRC jest przedwczesne.

– Zobaczcie, ilu kibiców przyciągamy. Rajd Polski wnosi coś do kalendarza WRC i jestem pewny, że wrócimy – zapewnił rzecznik rajdu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

5 lipca 2017, 19:16.

Bono