Bieg Konstytucji w Warszawie – organizatorzy oczekują rekordu

Lekkoatletyka.

PAP

Rekordowej liczby uczestników oczekują organizatorzy 23. Biegu Konstytucji, który 3 maja odbędzie się w Warszawie. W dzień po rozpoczęciu zapisów wydano połowę z limitu 5000 pakietów startowych.

18 kwietnia 2013, 16:21..

| Aktualizacja 18 kwietnia 2013, 16:23.

“Jeśli rejestracja będzie przebiegała w takim tempie to listy zamkniemy przed planowanym terminem 27 kwietnia. W tym roku podwoiliśmy limit uczestników, a obserwując zainteresowanie imprezą przewidujemy, że będzie to edycja rekordowa pod każdym względem” – powiedział dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Kopaniak.

Bieg zaplanowany w 222. Rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji rozegrany zostanie na pięciokilometrowej, atestowanej trasie. Start nastąpi z ul. Rozbrat, a dalej prowadzić będzie m.In. Myśliwiecką do Wiejskiej, Al. Ujazdowskimi, w dół Agrykolą do Szwoleżerów i Czerniakowskiej, aż do mety w Parku Agrykola. Plan został zmodyfikowany w porównaniu z ubiegłymi latami tak, aby wiódł bliżej gmachu Sejmu, co ma zaakcentować związek wydarzenia z Konstytucją.

Będzie to pierwszy w tym roku wyścig z organizowanego przez WOSiR cyklu “Zabiegaj o pamięć”. W jego skład wejdzie również 25. Bieg Niepodległości i 23. Bieg Powstania Warszawskiego.

“Ta triada wspaniale łączy aspekt sportowy z historycznym, aktywność fizyczną z pamięcią o ważnych dla Polski wydarzeniach” – zauważył Janusz Samel, zastępca dyrektora Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m. St. Warszawy.

Jak dodał Bieg Konstytucji 3 maja to impreza, w której uczestniczyć mogą całe rodziny, bowiem zaplanowano wiele dodatkowych atrakcji. Jedną z nich będzie “Bieg z maskotką”, adresowany do najmłodszych adeptów biegania. Przygotowano 1000 pakietów startowych dla dzieci z rocznika 2002 i młodszych, które rywalizować będą na dystansie 700 metrów. Warunkiem uczestnictwa jest… Wystartowanie z maskotką.

Explore more:  ss lazio soccer

Dla 5000 uczestników biegu zasadniczego organizatorzy przygotowali honorowe medale, których kształt ma podkreślić historyczny aspekt. Natomiast blisko 200 osób będzie mogło w trzeciomajowy piątek spróbować belgijskich smakołyków, przygotowanych przez ambasadę tego kraju. Do współpracy przy organizacji biegu zaproszone zostały bowiem przedstawicielstwa dyplomatyczne tych krajów w Europie, które kolejno po uchwaleniu polskiej Konstytucji 3 Maja 1791 roku, wprowadzały u siebie podobne, nowoczesne ustawy.

“Zaczęliśmy od Francji, która swoją Konstytucję przyjęła 3 września 1791 roku. Po niej była Belgia – 7 lutego 1831 roku” – przypomniał Kopaniak.

Pierwszy sekretarz ambasady Królestwa Belgii Antoine Misonne wyraził radość, że dyplomaci jego kraju będą mogli razem z uczestnikami biegu świętować ten pamiętny dla Polaków dzień.

“Po raz kolejny szykujemy na tę okoliczność ogromny tort z belgijskiej czekolady oraz nasz narodowy przysmak, jakim są tradycyjne gofry” – powiedział PAP.

W pierwszym biegu w 1991 roku udział wzięło niewiele ponad sto osób. W ubiegłym roku wystartowało 2065 osób. Do 23. Edycji zarejestrowało się do czwartkowego południa 2500 osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Autor:PAP.

Data utworzenia:.

18 kwietnia 2013, 16:21..

Bono