Dariusz Faron: Międzynarodowy Komitet Olimpijski zamyka oczy [felieton]

Jeszcze bardziej niż UEFA kompromituje się Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który też robi dobrą minę do złej gry – pisze w swoim felietonie Dariusz Faron.

MKOL
MKOL (Foto: AFP)

Jestem świeżo po lekturze znakomitej książki reporterskiej Mariusza Szczygła pt. „Nie ma”. Pozycja na czasie, bo przecież obecnie przyszło nam żyć właśnie w czasach „nie ma” – straciliśmy świat, do którego się przyzwyczailiśmy. Co oczywiste, pandemia daje się we znaki także zdrowym. Nie ma normalnego życia. Nie ma spotkań ze znajomymi. Nie ma produktów na sklepowych półkach. Nie ma rozmów przy piwie w zatłoczonej knajpie. Nie ma turniejów czy meczów. Nie ma sportowych emocji. Zupełnie nowa rzeczywistość pełna pytań bez odpowiedzi.

Choć pandemia wybuchła stosunkowo niedawno, szybko okazało się w czasach „nie ma”, co jest priorytetem dla światowych władz sportu, a co tylko fasadą, nic nieznaczącym hasłem, które przestaje obowiązywać w czasach kryzysu. Mój redakcyjny kolega Przemek Langier pisał kilka dni temu o UEFA, która, wbrew swojemu motto „We care about football” (Troszczymy się o piłkę), nie wykazała żadnej troski o zdrowie zawodników. Najpierw działacze zapewniali, że nie ma powodu, by przenieść EURO, a później chcieli nawet wykluczyć drużyny objęte kwarantanną, żeby dokończyć klubowe rozgrywki. Chciałbym napisać po zmianie terminu ME, że UEFA się opamiętała, ale nic takiego nie nastąpiło. Działacze europejskiej centrali podjęli wymuszoną decyzję, gdyby nadal obstawali przy swoim, mielibyśmy zapewne otwarty bunt lig i federacji.

Explore more:  Historyczny transfer. W kilkanaście miesięcy z polskiej ligi trafił do NBA

Jeszcze bardziej niż UEFA kompromituje się Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który też robi dobrą minę do złej gry. – Do igrzysk pozostały cztery miesiące, nie ma więc powodu, by wykonywać niepotrzebne kroki i podejmować radykalne decyzje. Wszelkie zmiany w tym momencie przyniosą odwrotny efekt. Niech sportowcy przygotują się najlepiej, jak tylko potrafią – napisał komitet kilka dni temu w oświadczeniu.

Wielka szkoda, że nie precyzuje, w jaki dokładnie sposób ci sportowcy mają się niby przygotować. Stadiony i ośrodki olimpijskie pozamykano w całej Europie, zawodnikom pozostają jedynie treningi… W domu albo pobliskim otoczeniu. – Mam niedaleko las, zrobiłam sobie tam polową siłownię. Nie widzę innego rozwiązania – opowiadała mi ostatnio nasza oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Można oczywiście, tak jak działacze MKOl, założyć różowe okulary i przyjąć, że w ciągu najbliższych tygodni świat upora się z epidemią, ale na razie nic na to nie wskazuje. Chorzy walczą o życie, miliony zostały uwięzione w domach, szkoły pozamykano, szpitale zatłoczone jak nigdy, każdy zastanawia się, jak zminimalizować skutki epidemii. Naprawdę „nie ma powodów, by podejmować radykalne decyzje”?

Rozumiem, że przeniesienie igrzysk wiąże się z gigantycznymi stratami liczonymi w miliardach. Uderzy to oczywiście nie tylko w świat sportu, ale też w wiele gałęzi gospodarki. Zdaję sobie sprawę, że mówimy o imprezie, do której ludzie przygotowują się przez wiele lat. Tyle że na drugiej szali jest gigantyczne ryzyko i cena, która może okazać się zbyt wysoka. Abstrahując od tego, że MKOl ponosi wizerunkową klęskę, jeśli działacze nadal będą bierni, mogą za chwilę narazić zdrowie zawodników z całego świata.

W czasach „nie ma” Międzynarodowy Komitet Olimpijski próbuje nas przekonać, że „nie ma” problemu. Problem jest, i to duży. Pora otworzyć oczy, zanim będzie za późno.

Explore more:  Lech Poznań wypożyczył Dariusza Formellę do Pogoni Szczecin

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

21 marca 2020, 05:06.

Bono