“Dudka – Polanski. Takie zestawienie wygląda najpewniej”

Euro 2020.

Piotr Świerczewski specjalnie dla “Przeglądu Sportowego” ocenia defensywnych pomocników reprezentacji Polski powołanych na mecz z Gruzją.

Iza Koprowiak, Rafał Romaniuk..

10 sierpnia 2011, 08:20..

| Aktualizacja 10 sierpnia 2011, 08:20…

Eugen Polanski zakłócił porządek w środku pola. Do niedawna parę defensywnych pomocników stanowili Adam Matuszczyk z Rafałem Murawskim. To oni wystąpili w spotkaniu z WKS, które selekcjoner uznał za punkt odniesienia.

To Smuda wynalazł Matuszczyka dla reprezentacji i jest dumny z odkrycia tego chłopaka, Murawskiego znał doskonale jeszcze z pracy w Lechu Poznań. Dariusz Dudka był pierwszym zmiennikiem. Teraz jednak wszystko się zmieniło.

Matuszczyk stracił miejsce w klubowej jedenastce, Murawski po powrocie do Lecha prezentuje się przeciętnie. Za to Dudka awansował w Auxerre do pierwszej jedenastki i w oczach Smudy z zapchajdziury stał się kluczowym graczem. Do tego wszystkiego wmieszał się Polanski. Czy nowy kadrowicz Smudy może zburzyć hierarchię w kadrze?

O ocenę czwórki defensywnych pomocników poprosiliśmy Piotra Świerczewskiego, który kilka lat temu rządził w środku pola reprezentacji. On nie ma wątpliwości: – Myślę, że w środku pomocy będzie grała para pomocników: Darek Dudka – Eugen Polanski. Takie zestawienie wygląda najpewniej, choć ja miałbym jeszcze jednego kandydata. Obok Dudki postawiłbym Radka Majewskiego z Nottingham Forest, no ale jego niestety nie ma wśród powołanych. Szkoda, bo jeśli trener nadal ma w pamięci fakt, że kiedyś Radek niewłaściwie zachował się na zgrupowaniu, to nie tędy droga. Należy mu się szansa, szczególnie że są zawodnicy, jak choćby Sławek Peszko, którym gorsze rzeczy były wybaczane.

Explore more:  Lech ma "nową dziewiątkę". Piłkarze zmieniają numery

DARIUSZ DUDKA.

Zdecydowanie najlepszy z całej czwórki. Od kiedy występuje w podstawowym składzie Auxerre, jest bardzo pewny, bo wcześniej zdarzały mu się poważne błędy: potrafił lekceważąco podać, za lekko zagrać do obrońców, co przeciwnik mógł łatwo wykorzystać. Darek czasami ryzykuje, ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Ostatnio stał się jednak dużo bardziej odpowiedzialny na boisku, dojrzał. Jest uniwersalny, więc nie powinno mu przeszkadzać, że w klubie występuje na prawej obronie. Szuka podań, pokazuje się kolegom, ma niezłe uderzenie.

Podsumowanie: Dla mnie pewniak, powinien być numerem jeden w kadrze na tej pozycji.

RAFAŁ MURAWSKI.

W ostatnim czasie i w reprezentacji, i w Lechu nie jest zbyt kreatywny, nie za wiele wnosi do gry. Murawski był w wysokiej formie dwa lata temu, przed wyjazdem do Rosji. Widać, że nie zawsze grał w Rubinie, zobaczymy, jak wypadnie po okresie przygotowawczym w Lechu. Bardzo dużo biega po boisku, jest pracowity. Kiedyś jednak częściej wychodził do podań, był bardziej widoczny.

Podsumowanie: Na razie rezerwowy, chyba że wróci do dawnej formy.

ADAM MATUSZCZYK.

Podczas tych kilku występów w reprezentacji może nie zaszkodził swoim pobytem na boisku, ale też nie zabłysnął. Wypadał średnio. Dla selekcjonera powinno mieć znaczenie, który z tych chłopaków gra w klubie w podstawowym składzie. Matuszczyk ma z tym ostatnio problemy, no ale z drugiej strony Bundesliga jest o niebo lepsza niż nasza ekstraklasa.

Podsumowanie: Rezerwowy.

EUGEN POLANSKI.

Nie mogę go rzetelnie ocenić, bo jeszcze nie widziałem, jak gra w kadrze. Teoretycznie wydaje się jednak, że skoro regularnie występuje dość silnym zespole Bundesligi, jakim jest Mainz, to powinien przydać się reprezentacji. Zwiększyła się rywalizacja. Nie można wprowadzać nowych twarzy tuż przed mistrzostwami, jak to robili Janas czy Engel, ale do końca roku selekcja spokojnie może jeszcze potrwać. Nie krytykowałbym Smudy za to powołanie. Co z tego, że Polanski coś kiedyś chlapnął. Gdy jestem wkurzony, to też bardziej czuję się Francuzem niż Polakiem. Nie przesadzajmy. On urodził się w Polsce, ma rodziców Polaków, mówi w naszym języku, więc to zupełnie inna historia niż choćby przypadek Arboledy.

Explore more:  GP w łyżwiarstwie figurowym: Rekordowy występ Hanyu

Podsumowanie: Raczej do gry w pierwszym składzie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

10 sierpnia 2011, 08:20..

Iza Koprowiak, Rafał Romaniuk..

Bono