Dwa medale Polaków na mistrzostwach świata we wspinaczce, Edyta Ropek czwarta

Zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat wywalczyła czwarte miejsce podczas rozegranych w hiszpańskim Gijon mistrzostw świata we wspinaczce sportowej. Tarnowianka po raz szósty w karierze plasuje się w pierwszej mistrzowskiej piątce najlepszych zawodniczek świata.

Edyta Ropek
Edyta Ropek (Foto: Arkadiusz Kamiński / Media)

Dla Edyty Ropek, w ciągu ostatnich dziewięciu lat, to szóste z rzędu mistrzostwa, w których wywalczyła miejsce w pierwszej piątce najlepszych zawodniczek naszego globu. Niestety w ostatnim czasie pech nie opuszcza najbardziej utytułowanej zawodniczki polskiej reprezentacji. Z powodu zatrucia Edyta w Gijon startuje mocno osłabiona.

– Cieszę się z wywalczonego miejsca, nie jestem jednak zadowolona ze swojego startu. Byłam przygotowana na walkę na wyższym poziomie swoich możliwości. Forma była, co potwierdził start w Arco. Miałam szansę, niestety nie zdołałam jej wykorzystać, zwłaszcza, że finał był łatwiejszy, niż się tego spodziewałam – skomentowała swój start Edyta Ropek.

W rozgrywanych co dwa lata mistrzostwach globu wystartowali najlepsi zawodnicy w konkurencji wspinaczki na czas. Zawody tej rangi wiążą się przede wszystkim z ogromną presją. Tak było również i tym razem. Murowany faworyt do medalu Czech Libor Hroza odpadł w 1/4 finału, podobnie trzy najszybsze zawodniczki pucharowej rywalizacji Francuska Anouck Jaubert, czy Rosjanki Masza Krasawina i Julia Kaplina, wszystkie popełniły błędy i odpadły z walki o medale.

Swoją szansę umiejętnie wykorzystały Polki. Po raz pierwszy w historii aż trzy zawodniczki z naszego kraju awansowały do ścisłego finału, ostatecznie zdobywając dwa medale. Srebro wywalczyła Klaudia Buczek z KU AZS PWSZ Tarnów, brąz Aleksandra Rudzińskia z Pol-Inowex Skarpa Lublin. Na piątym miejscu uplasował się Marcin Dzieński z MKS Tarnovia, jedenaste miejsce zajęła Patrycja Chudziak z Pol-Inowex Skarpa Lublin, dziewiętnaste zajęła Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin, dwudzieste piąte miejsce wywalczyła Anna Brożek z Pałacu Młodzieży Tarnów.

Explore more:  Liga Nardów: Polska - Rosja. Transmisja meczu w tv i online live stream. Gdzie oglądać?

Mistrzami świata 2014 zostali Rosjanka Alina Gaidamakina i Ukrainiec Daniło Bołdyrew.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

15 września 2014, 18:06.

Bono