Gębalowie: Będziemy odgrywać większą rolę w kadrze. Przed nami kolejne wyzwanie

Piłka ręczna.

Baliśmy się trochę, że Piotr Przybecki nie będzie chciał na nas stawiać. Okazało się, że niepotrzebnie – on jest młodym trenerem i daje nam dużo grać w Superlidze i Champions League – mówią bracia Gębalowie.

25 grudnia 2016, 08:00..

| Aktualizacja 25 grudnia 2016, 20:05.

Maciej Gebala Tomasz Gebala
Maciej Gebala Tomasz Gebala (Foto: Pressfocus)

WOJCIECH OSIŃSKI: Zawsze byliście tacy duzi?

TOMASZ GĘBALA: Ja tak. Kiedy się urodziłem, ważyłem prawie pięć kilogramów. Za to później miałem problemy, żeby przytyć. Jako nastolatek, przy dwumetrowym wzroście ważyłem 95 kg. Teraz mam 212 cm wzrostu, ważę 122 kg i muszę się pilnować, żeby tej wagi nie przekroczyć, bo mi trener każe biegać po schodach.

MACIEJ GĘBALA: A ja przy narodzinach byłem chudziutki, ale też przez wiele lat nie mogłem złapać masy i musiałem dużo jeść (w tym momencie rozmowy kelner przynosi Maciejowi do stolika… Podwójne śniadanie – przyp. Red.). Normalnie w rodzinach ciuchy przechodzą ze starszego na młodszego, a u nas było odwrotnie. Teraz mam dwa metry i 111 kilo.

Macie rodzeństwo?

TG: Tak, braci Staszka i Szymona. Staszek gra w I-ligowej Stali Gorzów, a najstarszy z nas Szymon studiuje na Politechnice Koszalińskiej i nie zajmuje się piłką ręczną. Różnice między nami są półtoraroczne. Czasem byliśmy najlepszymi kumplami, czasem chcieliśmy się pozabijać. Jak się na siebie wkurzaliśmy, to musieliśmy do tej pory siedzieć w pokoju, aż uścisnęliśmy sobie dłonie. Rodzice nie mieli z nami lekko, chociaż mama była przyzwyczajona do rządzenia, bo była dyrektorem w naszej szkole. Chociaż z nią można było negocjować, ale jak tata coś powiedział, to już wiadomo było, że nie ma żartów.

MG: Żeby mama mogła chwilę odpocząć, tata zabierał nas do lasu.

Pan, panie Tomku, zdaje się też studiuje, podobnie jak najstarszy brat?

TG: Tak, ekonomię w Płocku. Nie jest łatwo, na przykład jak koledzy odsypiają po powrocie z meczu wyjazdowego, ja od ósmej rano muszę być na uczelni. Potem mam dwugodzinną przerwę w wykładach, więc jem obiad i przygotowuję sobie coś do jedzenia na później. O 16 kończę zajęcia, a o 17 muszę być w hali na treningu lub meczu. Wracam do domu padnięty i marzę, żeby od razu iść spać.

MG: Ja bym tak chyba nie dał rady. Ciężko połączyć naukę ze sportem. Wolę się skupić na jednym. Po skończeniu SMS ukończyłem pierwszy rok na AWF w Gdańsku, więc wiem, jak to wygląda.

Jak to się stało, że przy takim wzroście nie trafiliście do koszykówki?

MG: Bo u nas w szkole w Gdyni jej nie było, tylko piłka ręczna. Powstały klasy sportowe o tym profilu. Mieliśmy fajnych trenerów, m.In. Mieczysława Jachlewskiego, ojca grającego w Vive Mateusza. To on postawił mnie na kole, choć zaczynałem od lewego rozegrania. Ależ ja miałem rzut! Tomek mógłby się ode mnie dużo nauczyć! (Śmiech).

TG: Kiedyś raz trafiłeś na treningu w Magdeburgu i do dzisiaj się nie możesz nadziwić, że ci się udało. Ja za to przeszedłem odwrotną drogę, bo startowałem jako obrotowy, choć zdarzało się też, że stałem na bramce. I szło mi świetnie! Za to zupełnie nigdy nie ciągnęło mnie do piłki nożnej Nawet teraz jak w Wiśle gramy w piłkę, to ja jestem obrońcą. Okazało się, że kiedy przestałem się zapędzać pod bramkę przeciwnika, moja drużyna zaczęła częściej wygrywać.

Explore more:  Przegląd Sportowy w pakiecie Onet Premium

Mieliście swoich idoli?

MG: Nie przypominam sobie. Nigdy nie wieszałem nad łóżkiem plakatów. Inna sprawa, że plakatów ze szczypiornistami nigdzie nie było, a fanem futbolu ani szybkich samochodów nigdy nie byłem.

TG: A ja w ogóle mało się interesowałem sportem. Właściwie dopóki nie wyjechałem do Niemiec, wcale nie byłem pewny, że chcę się w życiu zajmować piłką ręczną. Wcześniej myślałem, żeby iść na Politechnikę Gdańską, jak Staszek i zostać inżynierem. No ale skoro zaprosili mnie do Magdeburga, to postanowiłem zaryzykować. Natomiast faktem jest, że moim idolem był Karol Bielecki. Chciałbym grać tak jak on.

Bardzo często ludzie porównują pana do niego. A przecież oprócz pozycji na boisku i rudego koloru włosów jesteście zupełnie innymi zawodnikami. Nie denerwuje to pana?

TG: Być porównywanym do takiej osobistości to zaszczyt. Oczywiście chcę jednak, żeby ludzie nie mówili o mnie „drugi Bielecki”, bo ja jestem Tomasz Gębala. Często czuję, że ludzie patrzą na mnie przez pryzmat Karola i chcieliby, żebym był takim samym zawodnikiem jak on. A ja nie chcę być czyjąś kopią, nawet Bieleckiego. Poza tym on bazuje na rzucie, a ja nie unikam kontaktu z przeciwnikiem. Nawet lubię, jak ktoś mnie uderzy, bo wtedy wiem, że mogę oddać. Trochę się zdenerwuję i to mnie pobudza. Nawet koledzy mówią, że powinienem się czasem mocniej zdenerwować na meczu czy treningu, żeby wyzwolić z siebie złość. A ja zawsze jestem spokojny.

Od Karola najbardziej przydałby się panu mocny rzut, ale on mówi, że to wrodzone, a nie wypracowane.

TG: Przed meczem kadry w Rumunii na rozgrzewce była maszyna do pomiaru siły rzutu i wyszliśmy z Karolem na remis. Wynik? 110 km/h.

MG: Moim wzorem był długo Bartek Jurecki, którego potem spotkałem w Magdeburgu. Dużo mi pomógł, zresztą nam obu.

(Foto: własne)

Jak to się stało, że trafiliście do Magdeburga?

MG: To było w 2013 roku. Tomek grał w SMS, ja w Spójni Gdynia. Chciałem odejść do Superligi, ale nie miałem propozycji, bo za moje wyszkolenie trzeba było zapłacić 35 tys. Zł. Zgłosił się do nas menedżer, zaproponował testy w Magdeburgu. Spodobaliśmy się tam i podpisaliśmy kontrakty. Wszystko trwało tydzień. Co ciekawe, o ile kilkanaście dni wcześniej nikt w Polsce się nami nie interesował, o tyle kiedy zrobiło się głośno, że chce nas Magdeburg, nagle prawie wszystkie kluby zaczęły dzwonić, żeby nas pozyskać. To też pokazuje, jaki przegląd młodzieży w Polsce mają działacze i trenerzy.

TG: W Magdeburgu mieliśmy grać w trzeciej lidze i trenować z pierwszym zespołem. Stwierdziłem, że skoro nadarzyła się taka szansa, to trzeba z niej skorzystać. W razie niepowodzenia zawsze można było wrócić do Polski.

Można było się jednak spodziewać, że w ciągu trzech sezonów uzbieracie trochę więcej meczów w 1. Bundeslidze.

TG: W Niemczech klub musi mieć określoną politykę. Albo wprowadza się młodzież do składu kosztem obniżenia poziomu, albo się walczy o czołówkę doświadczoną drużyną. W Berlinie zaufali Paulowi Druxowi i Fabianowi Wiede i teraz mają dwóch rozgrywających na światowym poziomie. W Magdeburgu tego zaufania do nas zabrakło.

MG: W Niemczech panuje duża presja na kluby ze strony federacji, żeby dawać szansę młodym Niemcom. Może to też miało jakiś wpływ na to, że nie przedłużono z nami kontraktu. Inna sprawa, że zmienił się trener – Geira Sveinssona, który na mnie stawiał, zastąpił Bennet Wiegert. Myślę jednak, że Magdeburg jeszcze nie raz będzie sobie pluł w brodę, że nas wypuścił. A transfer do Płocka to na pewno nie jest degradacja, tylko kolejny krok w karierze.

Explore more:  Hymnu śpiewać nie muszą...

Do Płocka ściągnął was słynny Manolo Cadenas, a gdy przyszliście, zastaliście niedoświadczonego trenera Piotra Przybeckiego.

MG: Baliśmy się trochę, że nie będzie chciał na nas stawiać. Okazało się, że niepotrzebnie – on jest młodym trenerem i daje nam dużo grać w Superlidze i Champions League. Czapki z głów, bo uważam, że trzeba mieć kawał odwagi, aby tak robić, będąc pod taką presją. Na złe mu to nie wyjdzie, bo jak się ogramy, staniemy się naprawdę wartościowymi zawodnikami.

Pan, panie Macieju, zaczynał grać w reprezentacji jeszcze za czasów Michaela Bieglera. Jak go pan porówna z Talantem Dujszebajewem?

MG: Trener Biegler dał mi szansę. Powiedział „dostaniesz swój czas, wykorzystaj go dobrze”. Dawał więcej swobody w ataku, a koncentrował się na obronie i kontrze. Był bardzo ciepłym człowiekiem, naprawdę zależało mu na drużynie. Przed mistrzostwami Europy, jeżeli komuś nie pasowało łóżko, wymieniało się je, tak samo z pokojem. Zawsze można było się do niego zgłosić z każdym problemem. Bardzo się starał i tworzył w drużynie superatmosferę. Trener Dujszebajew jest bardzo dokładny. Ustawienie stopy na boisku 20 centymetrów w lewo albo w prawo robi u niego różnicę. Wpaja nam, jak wielkie mamy szczęście i jak dumni powinniśmy być, że możemy reprezentować nasz kraj. Jest świetnym motywatorem.

TG: Zaraża nas pozytywnymi emocjami.

MG: Kiedy po jego odprawie wychodzimy z szatni na mecz, to mamy ochotę rozszarpać przeciwników.

TG: Widać, że wkłada serce w to, co robi. U niego chce się walczyć do końca, gryźć parkiet i przede wszystkim wygrać. Daje pozytywną energię, emocje.

A Przybeckiemu bliżej do Bieglera czy Dujszebajewa?

MG: Jest od nich zupełnie inny. Też ma silne parcie na sukces, ale jest bardzo spokojny, uśmiechnięty, z dużą wiedzą o piłce ręcznej i w ogóle nie ponoszą go emocje. Czasem to dobrze, czasem źle. Nie opieprza, ale tłumaczy, co poprawić, żeby było dobrze.

W Płocku pierwszy raz zostaliście rozdzieleni – w domu mieszkaliście razem, w Magdeburgu też.

MG: Jak wyjeżdżaliśmy do Magdeburga, Tomek miał 17 lat, więc wszystko było na mnie – mieszkanie, konto w banku, samochód.

TG: Nie przesadzaj, mieszkanie nie było na nas. Jak sąsiedzi się skarżyli, to szli do prezesa klubu. Dziwni ludzie – woleli wysłać skargę do prezesa niż przyjść do nas i powiedzieć co im nie pasuje. Gdyby jeszcze problemem były jakieś hałasy, balangi albo zalewanie wodą. A chodziło o to, że… Na klatce schodowej przed drzwiami zostawialiśmy za dużo butów. A mieszkaliśmy na ostatnim piętrze, więc nikomu to nie przeszkadzało.

MG: Wspólne zamieszkanie bez rodziców bardzo nam pomogło w osiągnięciu dojrzałości. Jak nie ugotowaliśmy, to nie było co jeść, jak nie wypraliśmy ciuchów, to leżały brudne.

TG: Teraz mamy osobne lokale, ale Maciek mieszka piętro niżej, więc i tak często przychodzi i pyta „Rudy, masz jajka?”.

Jako kadrowa młodzież pewnie macie dodatkowe obowiązki w reprezentacji?

MG: Wiadomo, że najmłodsi wiekiem są odpowiedzialni za takie rzeczy, a my jesteśmy w tym gronie. Nikomu od tego korona z głowy nie spadnie.

Explore more:  Messi zacznie na ławce

TG: Na obozie w Szczyrku nosiłem piłki z uśmiechem na ustach, bo się cieszyłem, że w ogóle tam jestem.

MG: Zresztą różne zasady dla nowicjuszy nie są nam obce. W SMS-ie w Gdańsku trzeba było wejść na ulicy na drzewo i udawać sowę. Przechodnie dziwnie się patrzyli. A ja na obozie w Zakopanem musiałem się wczołgać do sąsiedniego pokoju z butelką imitującą karabin i ostrzeliwać kolegę.

Jak się czujecie na zgrupowaniu w Kielcach bez Bieleckiego, Lijewskiego, Jureckich?

MG: Fajnie, będziemy odgrywać większą rolę w kadrze. Przed nami kolejne wyzwanie. Musimy pokazać, że coś potrafimy, a nie tylko liczyć na to, że Karol czy „Lijek” będą za nas wygrywać mecze.

TG: Każdy wiedział, że to kiedyś nastąpi. Do igrzysk są cztery lata, więc mamy czas na zdobycie doświadczenia.

MG: Nie można oczekiwać, że we Francji ugramy coś dużego, ale z drugiej strony, nie można też zakładać z góry, że wszystko poprzegrywamy. Nie jesteśmy chłopcami do bicia, Kilku z nas gra w Lidze Mistrzów, odgrywa wiodące role w Superlidze. Mamy młody zespół, a młodość charakteryzuje się tym, że z każdym możemy wygrać, ale i przegrać.

No to jak będzie we Francji?

TG: Serducho i zęby w parkiecie, to możemy obiecać!

MG: Musimy od siebie wymagać więcej niż ludzie będą od nas oczekiwać. Mamy fajny zespół, zobaczymy, jak sobie poradzimy z presją, przydałoby się też trochę szczęścia. Ja lubię takie wyzwania, gdy ktoś czegoś po mnie oczekuje. Nie ma w naszym zespole nikogo, komu się nie chce.

TG: Musimy z tych mistrzostw wyciągnąć jak najwięcej. Każdy wie, że to dla niego wielka szansa.

Jak spędzacie święta?

MG: W domu, wszyscy się zjadą do Gdyni. Zawsze spędzamy święta w rodzinnym gronie. Znowu zjemy 150 pierogów. Kiedyś robiła je mama, ale w końcu sobie odpuściła. Wieczorem razem obejrzymy Kevina, pogramy w jakieś gry planszowe.

TG: I na pewno będziemy ostro walczyć o zwycięstwo!

MG: Jak zwykle! Rywalizacja musi być!

Komentarz Piotra Przybeckiego:.

Pracowici i bojowi.

Dobrze się stało, że Tomek i Maciek wrócili do Polski. W Niemczech przez trzy lata w Magdeburgu dużo zyskali, zobaczyli, co to znaczy profesjonalne podejście do sportu i trening z zawodowcami. Dzięki temu są fizycznie przygotowani do gry na najwyższym poziomie. Są pracowici i umotywowani. Mimo że mają po 21, 22 lata, nie myślą o sobie jako o młodych talentach, które może wybuchną za pięć lat. Wierzą w siebie, są bojowo nastawieni, od razu chcą chwytać byka za rogi i czynić szybkie postępy. Maciek jest starszy o rok i chyba bardziej dorosły, Tomek jeszcze czasem buja w obłokach. Łączy ich to, że są oddani piłce ręcznej i chcą być za jakiś czas najlepsi na świecie. Są twardzi, nie boją się rywalizacji z bardziej doświadczonymi zawodnikami. No i co ważne – są wszechstronni, czyli grają zarówno w ataku, jak i w obronie. Maciek w środku, Tomek z boku. Zdarzają im się wahania formy, ale w tym wieku to normalne. Ostatnio trochę marudzili na treningach, że jako młodzież mają tak dużo dodatkowych obowiązków, więc musiałem im pomóc zbierać piłki po zajęciach.

Karol Bielecki nominowany w 82. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

25 grudnia 2016, 08:00..

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Bono