GRUPA AZOTY UNIA – SPAR FALUBAZ. Lider się posypał

Ekstraliga.

Unia Tarnów, najlepsza drużyna rundy zasadniczej, bez nadziei na wygraną z Falubazem. Strach pomyśleć co będzie w play-off, bo zespół jest zdziesiątkowany przez kontuzje.

5 września 2014, 20:55..

| Aktualizacja 5 września 2014, 20:53.

Azoty Unia - Spar Falubaz
Azoty Unia – Spar Falubaz (Foto: Cyfrasport)

O tym, że Greg Hancock (ma złamany palec wskazujący lewej ręki) i Krzysztof Buczkowski (pęknięta łopatka) nie pojadą z Falubazem było wiadomo od kilku dni. W czwartkowy wieczór wypadł dodatkowo najskuteczniejszy żużlowiec Grupy Azoty Unii Martin Vaculik. Słowak, startując w lidze duńskiej, złamał obojczyk. Nie zdołał ominąć Leona Madsena, którego zawiódł motocykl i stanął w miejscu. – Za dobrze nam szło – wzdycha Cieślak. – Chociaż Martin mówi, że najpóźniej za dziesięć dni będzie gotowy do jazdy, czyli powinien wrócić na rewanżowe spotkanie play-off. Jak lekarze dobrze skręcą mu obojczyk, jest to możliwe. W końcu Adrian Miedziński wsiadł kiedyś na motocykl cztery dni po złamaniu obojczyka i jeździł, jakby nic się nie stało. Żużel zna zresztą więcej takich cudownych uzdrowień – dodaje szkoleniowiec, który jeszcze zanim przyszły złe wieści z Danii liczył, że powalczy z Falubazem o wygraną.

– Jakby był Martin, napędzilibyśmy im stracha. Teraz zostałem jednak z trójką mocnych zawodników, a w takiej sytuacji trudno będzie szachować rywala – komentuje Cieślak, który jeszcze zastanawia się, czy w przypadku Vaculika skorzystać z przepisu o zastępstwie. Żeby było to możliwe, zawodnik musi przedstawić zwolnienie lekarskie na 15 dni. Jednak w takiej sytuacji Vaculik na pewno nie mógłby jechać 14 września w pierwszym meczu play-off. Co jednak będzie jeśli do tego czasu wyzdrowieje? – Ostateczna decyzja zapadnie w dniu meczu. Martin będzie już po operacji i wtedy zdecydujemy czy L4 i zastępstwo zawodnika mają sens – wyjaśnia trener.

Explore more:  Żużel: Nie czas na gadanie, tylko na wygrywanie! W Toruniu pracują nad torem

Buczkowski i Hancock mają wrócić na play-off, ale Cieślak już teraz mówi, że nawet wtedy Vaculika będzie brakować, a Unia nie będzie tak mocna jak dotychczas. – Naszą siłą był zespół. Kiedy jeden zawodził, inni go wyręczali. Bez Martina będzie nam trudniej – przekonuje szkoleniowiec.

Unia bez względu na wynik meczu z Falubazem zacznie play-off z pierwszego miejsca. Zresztą zielonogórzanie też są skazani na 3 miejsce, bo GKSŻ zamierza anulować punkty zdobyte przez zawieszonego za doping Patryka Dudka. Falubaz straci więc punkt bonusowy za mecz ze Spartą, a Stal zyska bonus za derby z Zieloną Górą. Jednak te straty to najmniejszy problem ekipy Rafała Dobruckiego. Największy kłopot to forma lidera Jarosława Hampela, który w ostatniej rundzie Grand Prix nie zdobył punktów. Zaniepokojony sytuacją były prezes klubu Robert Dowhan dzwonił do Hampela, ale nie udało mu się z zawodnikiem spotkać. Rozmawiał wyłącznie z żoną żużlowca. – Broniła Jarka, mówiła że to chwilowy kryzys – opowiada nam Dowhan. – Na pewno nieprawdziwe są informacje o problemach rodzinnych zawodnika. A o co chodzi? Sam nie wiem, czy to kwestia psychiki czy sprzętu. Tyle lat w tym siedzę, jestem blisko pewnych spraw, ale nawet w takiej sytuacji jest mi ciężko to jakoś zrozumieć.

Nam też nie udało się skontaktować z Hampelem. Jakiś czas temu mówił nam jednak, że w tym sezonie ma dosyć Grand Prix i chętnie by odpoczął. Być może zła jazda w cyklu, w którym liczył na zdobycie złotego medalu, tak mocno zdołowała zawodnika, że kryzys się pogłębił. – Strasznie szkoda mi Jarka, ale w związku z tym co się dzieje, on może być wyleczony z Grand Prix na dłużej. Jest poza ósemką, a przy takiej formie nikt nie da mu dzikiej karty – kończy Dowhan.

Explore more:  Święto w Poznaniu, Lech pokonał mistrza kraju, Legia kończyła mecz w osłabieniu

SOBOTA, 6 WRZEŚNIA, GODZ. 18.00.

W pierwszym meczu: SPAR Falubaz – Grupa Azoty 43:47.

Składy:.

GRUPA AZOTY: 9. Vaculik (zastępstwo zawodnika?), 10. Borowicz, 11. A. Łaguta, 12. Dąbrowski, 13. Kołodziej, 14. Gomólski, 15. Koza. Trener: Cieślak.

SPAR FALUBAZ: 1. Hampel, 2. Łoktajew, 3. Jonsson, 4. Bech, 5. Protasiewicz, 6. Adamczewski, 7. Strzelec. Trener: Dobrucki.

SĘDZIA: Marek Wojaczek (Godziszka).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

5 września 2014, 20:55..

Bono