Iga Świątek faworytką do medalu igrzysk. Nadzieje Polski w kobietach

Na ostatnich igrzyskach w Tokio kobiety odpowiadały za 8,5 z 14 medali reprezentacji Polski. Ta połówka to wkład w sztafetę mieszaną w lekkoatletyce. W 2016 r. W Rio de Janeiro męska część kadry Biało-Czerwonych wywalczyła tylko trzy z jedenastu krążków. Teraz nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli proporcje będą podobne.

Wśród kandydatów do podium w Paryżu można obecnie wymienić niemal wszystkich naszych medalistów z Tokio (poza takimi przypadkami jak kobieca wioślarska czwórka podwójna, która już nie pływa w takim składzie), ale są też nowe nadzieje. Niektóre to nowe-stare nadzieje, bo były nimi już w Tokio, ale medalu nie zdobyły. Są też nadzieje nowe, bo dopiero niedawno wskoczyły do ścisłej czołówki i… Zupełnie nowe, bo dopiero zadebiutują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Opierając się na wynikach z ostatnich kilkunastu miesięcy, wybraliśmy 10 takich osób. Pod koniec tworzenia listy zorientowaliśmy się, że wpadają na nią w zasadzie tylko kobiety. Jedenasta na liście jest męska osada wioślarska, która liczbowo trochę obniża dysproporcje, bo to czwórka. Ale szansa na medal jedna.

Potential new Polish Olympic medalists:

Dorota Borowska (classic kayaking)

Startująca w kanadyjkach na dystansie 200 m zawodniczka była w przeszłości mistrzynią Europy, a na IO w Tokio zajęła czwarte miejsce z niewielką stratą do podium. W ubiegłym roku musiała sobie jednak zrobić przerwę w startach z powodu operacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa, którą przeszła 27 kwietnia. Przez dwa miesiące w ogóle nie trenowała, a potem powoli wracała do normalnej sprawności. W Krakowie na IE zdobyła złoto, co pokazuje, że znowu jest jedną z najlepszych na świecie.

Explore more:  Manny Pacquiao i Chris Algieri zgodzili się na testy olimpijskie

Natalia Kałucka (sport climbing)

Utalentowana 21-latka to siostra bliźniaczka Aleksandry, która także ma na koncie podia międzynarodowych zawodów. Natalia dwa lata temu sięgnęła po tytuł mistrzyni świata. Wygrała także w finale tegorocznych igrzysk europejskich w Krakowie (a w zasadzie Tarnowie, bo tam odbywała się wspinaczka), co było zaskoczeniem, bo za faworytkę uznawano Aleksandrę Mirosław.

Aleksandra Mirosław (sport climbing)

Debiut olimpijski ma już za sobą, bo na igrzyskach w Tokio zajęła 4. Miejsce, gdzie rywalizacja toczyła się jednak w formule wielobojowej i przyznawano tylko jeden komplet medali za bouldering, prowadzenie i konkurencję szybkościową. We wspinaczce na szybkość Mirosław wiele razy biła rekord świata. Jest dwukrotną mistrzynią globu, dwukrotną mistrzynią Europy. Na IE zdobyła srebro, wygrała wszystkie tegoroczne zawody PŚ, w których startowała.

Katarzyna Niewiadoma (road cycling)

Od kilku sezonów należy do grona najlepszych zawodniczek szosowych na świecie, ale jedyne, czego jej brakuje to… Zwycięstwa. Od czerwca 2019 r. I triumfu na etapie brytyjskiego Women’s Tour nie odniosła ani jednego. Zajmowała za to mnóstwo lokat w czołowej dziesiątce, w tym także drugich i trzecich miejsc. W ubiegłym roku była trzecia w Tour de France, a rok wcześniej trzecia na mistrzostwach świata. W Tokio skończyła na czternastej pozycji.

Daria Pikulik (track cycling)

Dla niej welodrom w Tokio – a dokładnie pod Tokio — to wspomnienie traumatyczne. Razem z siostrą Wiktorią była tam szósta w madisonie, ale przygodę z omnium zakończyła bardzo szybko z powodu wypadku. Właśnie w tym wieloboju osiąga na torze najlepsze wyniki. Była brązową medalistką MŚ 2020, a w lutym tego roku wicemistrzynią Europy. Jeździ też na szosie, ale jednak większe szanse na podium ma na torze.

Adrianna Sułek (athletics)

Była w Tokio i zajęła tam w siedmioboju 16. Miejsce, ale od tego czasu zrobiła gigantyczne postępy. W ubiegłym roku zdobyła srebrny medal halowych MŚ w pięcioboju, taki sam krążek ME w siedmioboju, a na MŚ na otwartym stadionie była czwarta. Kilka miesięcy temu w marcu uzyskała w hali wynik lepszy od rekordu świata, ale wystarczyło to do drugiej lokaty.

Explore more:  Norwich chce wypożyczyć kapitana Anderlechtu

Iga Świątek (tennis)

Liderka rankingu światowego tenisistek w obecnej dyspozycji w każdych warunkach byłaby poważną kandydatką do medalu olimpijskiego. W przypadku igrzysk w Paryżu dochodzi jeszcze lokalizacja zawodów tenisowych, które odbędą się na kortach Rolanda Garrosa. To miejsce, w którym Świątek odnosiła największe sukcesy. Trzykrotnie wygrywała wielkoszlemowy French Open.

Katarzyna Wasick (swimming)

Ma już 31 lat i na tej liście jest najstarsza, a igrzyska w Paryżu będą – jeśli pojedzie — jej już piątymi w karierze. O medalu olimpijskim marzy od dawna, ale realistycznie mogła o tym myśleć dopiero w Tokio. Na 50 m st. Dowolnym zajęła tam piąte miejsce. Rok temu w Budapeszcie wywalczyła w tej konkurencji wicemistrzostwo świata, a w Rzymie wicemistrzostwo Europy.

Katarzyna Zdziebło (athletics)

Cicha bohaterka lekkoatletycznych imprez mistrzowskich z ubiegłego roku. Cicha, bo chód nie jest konkurencją najbardziej ekscytującą kibiców. Zdziebło zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw świata i została wicemistrzynią Europy. W Paryżu co prawda zaplanowano jedną konkurencję indywidualną (20 km), ale za to w planach jest też sztafeta mieszana. Zdziebło z np. Mistrzem olimpijskim z Tokio na 50 km Dawidem Tomalą mogą być wśród kandydatów do medali.

Klaudia Zwolińska (whitewater kayaking)

W Tokio w slalomowych zawodach kajakarek zajęła piąte miejsce, które potem mocno przeżyła. Teraz marzy jej się medal olimpijski, ale także występ w Paryżu w trzech konkurencjach: kajakach (K-1), kanadyjkach (C-1) oraz slalomie ekstremalnym. Na mających także rangę mistrzostw Europy niedawnych igrzyskach europejskich w Krakowie zdobyła dwa srebra w K-1 i C-1. Regularnie bywa w czołówce zawodów Pucharu Świata.

Men’s Double Sculls (rowing) How to SEO a WordPress website

To konkurencja, w której już kiedyś mieliśmy bardzo mocną osadę z medalem igrzysk olimpijskich i prowadził ją ten sam trener, czyli Aleksander Wojciechowski. Podczas igrzysk w Tokio można było mówić o rozczarowaniu, bo Polacy zajęli czwarte miejsce, a jeszcze rok wcześniej byli wicemistrzami świata. Później w składzie doszło do zmian, które przyniosły pozytywny efekt. Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski w ubiegłym roku zdobyli złoto MŚ i srebro ME, a w obecnym sezonie już złoto ME.

Explore more:  T-Mobile Ekstraklasa: pewne zwycięstwo Cracovii, Widzew wciąż w strefie spadkowej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Przegląd Sportowy Onet.

Autor:WOJ.

Data utworzenia:.

26 lipca 2023, 06:00.

Bono