Jakub Błaszczykowski: wróciły wspomnienia z dzieciństwa

Fakt24

– Przyglądałem się ostatniej dyskusji o kapitanie, o tym, jaki powinien być. Moja wizja kapitana mówi, żeby był nim w szatni, a nie w mediach. Gadać mogę dużo, ale jakie to ma znaczenie dla drużyny? Dla mnie najważniejsze, to żeby wszystkie nasze sprawy były załatwiane wewnątrz drużyny, a nie na łamach gazet. Tak rozumiem rolę kapitana – mówi w rozmowie z “Faktem” Jakub Błaszczykowski.

Jakub Błaszczykowski
Jakub Błaszczykowski (Foto: Getty Images)

Selekcjoner jest nowy, ale kapitan pozostał ten sam. Jakub Błaszczykowski rozpoczął współpracę z piątym selekcjonerem w swojej karierze.

Adam Nawałka w meczu ze Słowacją zadebiutuje jako selekcjoner reprezentacji Polski. Co pan pamięta ze swojego debiutu w drużynie narodowej?

– Upał. Temperatura wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza. Graliśmy w Arabii Saudyjskiej, trenerem był Paweł Janas. Zagrałem całą pierwszą połowę, pamiętam, że wcześniej byłem bardzo zdenerwowany. To chyba naturalne, kiedy wchodzi się do reprezentacji. U mnie to się w ogóle wszystko szybko działo. Przeskoczyłem z czwartej ligi do Wisły Kraków, a rok później przyszło pierwsze powołanie do kadry. Człowiek nie miał czasu pomyśleć, co się wokół niego dzieje i już założył reprezentacyjną koszulkę.

Pana debiut był udany, reprezentacja wygrała 2:1. Tego samego nie można powiedzieć o selekcjonerach. Siedmiu ostatnich nie wygrało meczu, kiedy po raz pierwszy prowadziło reprezentację.

– W kilku tych debiutach brałem udział. W tym ostatnim, Waldemara Fornalika, przegraliśmy z Estonią. Wtedy trener zdecydował się na eksperymenty, ale jego przyjacielem na pewno nie był czas, bo zaraz zaczynały się eliminacje.

Explore more:  Niesamowite trafienie! Jak on się do tego złożył?! Zobacz [WIDEO]

Trener Nawałka ma go więcej. W środę selekcjoner zabrał was na ścianę wspinaczkową. Wróciły wspomnienie z dzieciństwa?

– Tak, bo w Truskolasach byłem od zadań specjalnych, czyli wejść na dach dwupiętrowej szkoły, kiedy wpadła tam piłka. Wysyłano mnie jako najmłodszego. Przerwania meczu oczywiście nikt nie brał pod uwagę. Pomagał mi piorunochron. Dopiero tam na górze przekonywałem się, że jest sporo prawdy w tym, co mówią alpiniści, że łatwiej wejść niż zejść. Wspinanie się na ściankę było jeszcze trudniejsze niż na dach. Jestem starszy, taka wysokość (8 metrów – przyp. Red.) Robi wrażenie. Wtedy nie miałem wyobraźni i szedłem na przebój.

Nawałka zapowiada, że do wiosny będzie eksperymentował, a od maja zacznie zgrywać najsilniejszy skład. To oznacza, że mamy teraz przygotować się na porażki w imię wyższych celów, czyli poszukiwania najlepszego?

– Nie zakładajmy od razu, że mecze ze Słowacją i z Irlandią przegramy. Trener szuka nowych rozwiązań, zwłaszcza w obronie. Dajmy tym chłopakom szansę Pierwsze, co dało się zauważyć na waszym zgrupowaniu, to zmiana w sposobie prowadzenia treningów. Pracujecie w warunkach bojowych. Nawałka powtarzał, że trening jest dla niego jak mecz. Od pierwszego dnia pokazał, że nie są to puste słowa. Trener ma taki styl prowadzenia zespołu. Jest ekspresyjny, dużo gestykuluje, podpowiada. Nie mam z tym problemu. Bije od niego pozytywny przekaz.

Z ręką na sercu – rozpoznawał pan wszystkich piłkarzy na tym zgrupowaniu?

– Większość tak. Nie miałem problemów, bo oglądam polską ligę. Zresztą po to jest to zgrupowanie, żebyśmy się poznali, nauczyli siebie.

Pański wujek Jerzy Brzęczek mówi, że pan tylko wygląda na grzecznego chłopca, bo jak się pan zdenerwuje, to szafki potrafią fruwać w szatni. Kiedy ostatnio fruwały?

Explore more:  Liga Mistrzów. Robert Lewandowski w jedenastce sezonu, dominacja Bayernu

– A nie pamiętam (długa cisza). Przyglądałem się ostatniej dyskusji o kapitanie, o tym, jaki powinien być. Moja wizja kapitana mówi, żeby był nim w szatni, a nie w mediach. Gadać mogę dużo, ale jakie to ma znaczenie dla drużyny? Dla mnie najważniejsze, to żeby wszystkie nasze sprawy były załatwiane wewnątrz drużyny, a nie na łamach gazet. Tak rozumiem rolę kapitana.

Być może na kolejnym zgrupowaniu reprezentacji nie będzie pan już musiał mieszkać w jednoosobowym pokoju. W Dortmundzie treningi z piłką rozpoczął Łukasz Piszczek.

– I bardzo się z tego cieszę. Wiem, ile zdrowia i nerwów kosztowała Łukasza ta operacja, na szczęście to już za nim. Człowiek z charakterem. Nawałka najmocniej ze wszystkich selekcjonerów reprezentacji Polski chce postawić na aktywną grę w ofensywie bocznych obrońców. Piszczek będzie miał pole do popisu. I nie mam wątpliwości, że sobie z tym poradzi. Szansę na bokach obrony dostaną też inni zawodnicy, sam jestem ciekawy, co z tego wyjdzie.

Ile pan czasu daje kolejnemu z waszej familii, synowi pańskiego wujka Jerzego, Robertowi Brzęczkowi, żeby spotkać się z nim w pierwszej reprezentacji? Na razie pomocnik Rakowa Częstochowa przebija się do kadry do lat 18.

– W rodzinie poprzeczkę ma zawieszoną może i wysoko, ale to wcale nie oznacza, że nie można jej przeskoczyć. Robert gra już w II-ligowym Rakowie, z charakteru jest podobny bardziej do mnie niż do Jurka. Jest zawzięty, jak się na coś uprze, to będzie robił wszystko, żeby to osiągnąć. Potencjał na granie ma, co dalej, to już zależy tylko od niego. Nie możemy go zagłaskać. Niech skupia się na obecnych zadaniach, a nie na tym, co będzie za 2-3 lata.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Explore more:  Arsenal Londyn - Leeds United NA ŻYWO. Relacja live i wynik EFL Cup

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Fakt24.

Fakt24

Data utworzenia:.

14 listopada 2013, 22:36.

Bono