MŚ w kolarstwie: Zwycięstwo Ferrand-Prevot, Niewiadoma 11.

Ferrand-Prevot wyprzedziła na finiszu Niemkę Lisę Brennauer oraz Szwedkę Emmę Johansson.

Niewiadoma, zawodniczka czołowej grupy zawodowej kobiet, holenderskiej Rabo Liv, na długo zapamięta dramatyczny wyścig w Ponferradzie. W poniedziałek będzie obchodzić 20. Urodziny. Niewiele brakowało, a sprawiłaby sobie wspaniały prezent z tej okazji.

Mimo kraksy, trzykrotnego przesiadania się z roweru na rower i wyczerpującej pogoni za peletonem, była w końcowej fazie wyścigu jedną z najaktywniejszych zawodniczek. Finiszowała w 15-osobowej czołówce, ustawiając się za włoską sprinterką Rossellą Ratto. Około 250 metrów przed metą Polka prowadziła, jednak rywalki zachowały więcej sił.

W drugiej grupie na pozycjach 18. I 19. Zostały sklasyfikowane weteranka polskiej ekipy Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń) oraz Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini).

Nie ukończyły wyścigu poobijana w kraksie Anna Plichta (TKK Pacific Toruń), Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), która musiała oddać rower Niewiadomej, oraz Ewelina Szybiak (Vaiano Fondriest).

Wśród zawodniczek wycofanych była także trzykrotna złota medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, kolarska mistrzyni Czech Martina Sablikova.

Niewiadoma miała po wyścigu mieszane uczucia. Ucieszyło ją zwycięstwo koleżanki klubowej Ferrand-Prevot (Francuzka ściga się także z Mają Włoszczowską w kolarstwie górskim). Sama wypadła dobrze, ale mogła być wyżej.

“Myślałam, że dobrze robię, siadając na kole Rosselli Ratto, która słynie z dobrego finiszu. Włoszka przyspieszyła jednak za wcześnie i w ten sposób ja również zaczęłam finiszować zbyt szybko. Byłam na prowadzeniu około 250 metrów przed metą, ale trochę się zawahałam i to był błąd” – powiedziała Niewiadoma.

Explore more:  "Autosport": Polska straci rajd WRC, przerażające sceny

Pochodząca z Podhala zawodniczka po wyścigu miała otarcia na obu łokciach i na lewej nodze – ślady po wypadku na drugiej rundzie. Rana na prawym łokciu zaniepokoiła doktora Roberta Pietruszyńskiego, ale na szczęście nie było to nic groźnego.

“Po kraksie myślałam, że już po wyścigu i że powtórzy się Florencja, gdzie nie ukończyłam rywalizacji. Pomogła mi Gienia Bujak, oddając swój rower. Trochę był za duży i nie mogłam zapiąć pedałów. Przesiadłam się więc na rower z wozu neutralnego, ale też był zły. W końcu dostałam swój zapasowy, na którym już dojechałam do mety” – opowiadała Niewiadoma.

Liderce polskiej ekipy pomagała w pościgu za peletonem startująca po raz piętnasty w mistrzostwach świata Brzeźna-Bentkowska.

“Poczekałam na Kasię. Goniłyśmy peleton chyba z 10-12 kilometrów. Było ciężko i sama mocno odczułam ten wysiłek. Generalnie pokazałyśmy, że jesteśmy mocne, a Kasi zabrakło trochę szczęścia” – wspomniała Brzeźna-Bentkowska.

W niedzielę, na zakończeniem mistrzostw, odbędzie się wyścig elity mężczyzn z udziałem dziewięciu biało-czerwonych. Liderem polskiej reprezentacji jest Michał Kwiatkowski.

Wyniki wyścigu kobiet (127,4 km):.

1. Pauline Ferrand-Prevot (Francja) – 3:29.31.

2. Lisa Brennauer (Niemcy).

3. Emma Johansson (Szwecja).

4. Giorgia Bronzini (Włochy).

5. Tiffany Cromwell (Australia).

6. Shelley Olds (USA).

11. Katarzyna Niewiadoma (Polska) ten sam czas.

18. Paulina Brzeźna-Bentkowska (Polska) strata 41 s.

19. Małgorzata Jasińska (Polska) ten sam czas.

Ewelina Szybiak (Polska) nie ukończyła.

Eugenia Bujak (Polska) nie ukończyła.

Anna Plichta (Polska) nie ukończyła.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Explore more:  Liga Europy. Sevilla - Inter: Składy obu drużyn. Jest zaskoczenie?

Źródło:PAP.

PAP

Autor:PAP.

Data utworzenia:.

27 września 2014, 19:44.

Bono