Nadeszły ciężkie czasy dla młodych piłkarzy

Piłka nożna.

Świata nie zmienimy. Mówię tylko, że trzeba dziś silnego charakteru, mądrości, pracowitości i kilku kolejnych cech, by bezboleśnie przejść z wieku bardzo zdolnego juniora w wiek dobrego seniora – twierdzi Józef Dankowski, trener grup młodzieżowych Górnika Zabrze.

21 lipca 2011, 09:03..

| Aktualizacja 21 lipca 2011, 09:03…

Józef Dankowski przed laty był kapitanem i jednym z filarów Górnika, sięgającego w latach 80. Po mistrzostwo Polski. Dziś jest trenerem-koordynatorem grup młodzieżowych, poza pierwszym zespołem odpowiadającym za wszystkie drużyny na Roosevelta.

– Zaskoczył pana tytuł wicemistrza Polski juniorów Górnika?

– Kilka miesięcy temu chyba niewielu z nas wierzyło, że coś takiego jest możliwe. Wynika to z tego, że nie mamy możliwości konfrontacji z klubami juniorskimi spoza Śląska. Z drugiej strony wielu z tych chłopaków grało wcześniej w Młodej Ekstraklasie i wiedzieliśmy, że mają potencjał.

– Ponad miesiąc temu słyszałem opinię, że z grona młodzieży tylko Rafał Otwinowski jest gotowy do podjęcia walki o miejsce w osiemnastce pierwszego zespołu. Dziś taka teza też jest prawdziwa?

– Ten miesiąc na pewno zweryfikował na korzyść chłopaków podobne spekulacje. Dobrą grą i wynikiem sami się „obronili” i podnieśli poprzeczkę. Z drugiej strony – trzeba twardo stąpać po ziemi i sytuacja, w której nagle 3-4 juniorów miałoby zagrać w pierwszym zespole Górnika, jest nierealna. Różnie potoczą się ich losy. Jedni zostaną w Zabrzu, innych wypożyczymy, część może odejdzie z Górnika. Skoro wszystko jest w klubie robione pod pierwszy zespół, to decydujący głos musi należeć do Adama Nawałki.

Explore more:  Falubaz sprowadził ich na ziemię. Wojdyło: w Bydgoszczy trzeba się odbić

– „Młodych” czeka najtrudniejszy, rok od kiedy kopią piłkę?

– Tak. Od wieku trampkarza wszystko toczyło się bardzo przewidywalnie, czy mieli lat 10, czy 17. Kolejny rocznik, granie z rówieśnikami… Teraz zmienią kluby, środowisko, zaczną się inne wymagania. I będą mieli „pełną” głowę tematów, o których wcześniej tylko słyszeli. Jeżeli z tym sobie poradzą – oni, ich rodzice, środowisku, w końcu trenerzy – to jest szansa, że doczekamy się dobrych piłkarzy.

– Myślimy pewnie o tym samym, czyli pieniądzach i menedżerach.

– Tak. Trzeba być dojrzałym, by się w tym odnaleźć, a myślę, że z tym niemal wszyscy mają większy problem niż z umiejętnościami czysto piłkarskimi. Jest taka teoria, z którą w pełni się zgadzam, że chłopcy przegrali niemal pewne mistrzostwo, bo cały wieczór poprzedzający ostatni mecz, mający być tylko formalnością, odbierali telefony, nasłuchali się ofert, propozycji i usłyszeli o pieniądzach, których wcześniej nigdy nie widzieli.

Czytaj dalej.

– Kiedyś oczywiście tego nie było…

– Pytanie: kiedy? Od mniej więcej dziesięciu lat to nic nowego, ale nawet nie próbujmy porównywać tego z „moimi” czasami. W młodym wieku dostałem dwie propozycje: zgłoszenie na kopalnię, co wiązało się z grą w Górniku, lub bilet do wojska. Trzeciej możliwości nie było i nie padło nawet zdanie o kasie. Było za to krótko: „Trener Kostka czeka rano na treningu. Masz się tam zgłosić..” Nie mówię, co lepsze, a co gorsze, bo świata nie zmienimy. Mówię tylko, że trzeba dziś silnego charakteru, mądrości, pracowitości i kilku kolejnych cech, by bezboleśnie przejść z wieku bardzo zdolnego juniora w wiek dobrego seniora. Jak w rok się pogubią, „zwariują” i popadną w przeciętność, to straty mogą być trudne do odrobienia. Przede wszystkim dla nich samych, bo w ich miejsce pojawią się inni.

Explore more:  Transfery. Piotr Parzyszek w nowym klubie. Polak zagra w Hiszpanii!

– Lepsze wypożyczenie do innego klubu czy gra w Młodej Ekstraklasie Górnika?

– Dobre jest wypożyczenie na poziomie 1-2 ligi, pod warunkiem, że chłopcy będą grać. Dlatego Kopacz, Otwinowski czy Michalik w Radzionkowie to dobre pomysły. Jeżeli jednak ktoś ma trafić do piątej ligi, lub na ławkę, to lepiej jeżeli zostanie w Młodej Ekstraklasie. I cały czas pamiętajmy o trenerze pierwszej drużyny. Jeżeli widzi realną szansę, że młody piłkarz już teraz będzie mógł u niego grać, to musi zostać w Górniku.

– Skoro 5-6 piłkarzy drugiej drużyny w Polsce grało w minionym sezonie w ME i drużynie juniorów, to co w Zabrzu jest priorytetem?

– Młoda Ekstraklasa, czyli bezpośrednie zaplecze pierwszej drużyny. Dlatego część zawodników z Michalikiem, Otwinowskim czy Kurzawą na czele długo grała u nas. Kiedy zobaczyliśmy, że juniorzy mogą wygrać ligę, wszyscy zostali „przesunięci” na stałe do tych rozgrywek. Trzeba być elastycznym. Ciekawy będzie na przykład status Króla czy Milika, którzy trafili do nas z Rozwoju. Mogą grać w juniorach, ME i pierwszym zespole, gdzie Milik już strzela gole. Decyzje będą podejmowane na podstawie tego, jak się aktualnie prezentują. A przypadków, kiedy wiek pozwala na grę w 2-3 drużynach mamy kilka.

– Obecnie w drużynie, która została w Zabrzu grają obok siebie juniorzy, ale też tacy piłkarze, jak Stachowiak, Strąk, czy Jop. Będą grali jesienią w Młodej Ekstraklasie?

– Nie dość, że nie ma to sensu, to jeszcze nie jest zgodne z regulaminem. Są starsi niż on przewiduje, a nie będą zgłoszeni do rozgrywek z pierwszym Górnikiem. W ME mogę mieć sześciu seniorów z pierwszej drużyny, ale na boisku może przebywać jednocześnie tylko trzech.

Explore more:  Novak Djoković o paryskim sukcesie

– To dobry pomysł?

– Moim zdaniem zły. W ME w ogóle nie powinni grać piłkarze powyżej 23 lat. To nie ma być „przechowalnia” dla odsuniętych i niechcianych. Dla nich powinno być miejsce w drużynie rezerw.

– Czyli w Górniku w B-klasie…

– A może w lidze okręgowej, jeżeli przejmiemy miejsce po Walce Zabrze. To byłoby już coś. Wspólne treningi kończymy z końcem tygodnia, czyli po powrocie ze Słowenii pierwszej drużyny. Potem każdy trenuje oddzielnie. „Pierwsza”, „młoda” i rezerwy . Dodam, że do Młodej Ekstraklasy dojechało do nas trzech piłkarzy z innych klubów.

– Nie ma pewnie problemu: „kto”, ale czy jest problem: „gdzie”?

– Na pewno bardzo przydałoby się jeszcze jedno boisko ze sztuczną nawierzchnią, szczególnie jesienią i zimą, ale w porównaniu z wieloma innymi klubami nie jest najgorzej. Szczególnie od chwili, kiedy regularnie możemy trenować na obiektach Walki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

21 lipca 2011, 09:03..

score tv

hartford athletic vs pittsburgh riverhounds

necaxa vs pumas

uruguay vs gambia

guayaquil city vs el nacional

emelec vs ldu quito

Bono