Puchar Federacji: Polska przegrała z Rosją, Magda Linette nie dała rady

Tenis.

Polski tenis zyskał potężnych sponsorów, ale kobieca kadra uległa Rosji i praktycznie straciła szansę awansu do baraży o grupę światową II.

Magda Linette
Magda Linette (Foto: Łukasz Sobala/Pressfocus / Newspix)

Dzień zaczął się dla dyscypliny wspaniale. Prezes PZT Mirosław Skrzypczyński podpisał umowy z firmami i markami, które w najbliższym roku, a zapewne znacznie dłużej, będą wspierać dyscyplinę. To forBET, Oshee, a po południu oficjalnie dołączył do tego grona Lotos. Dzięki temu nasz tenis będzie się zmieniał na lepsze, a młodzież i zawodowcy znajdujący się na początku profesjonalnej drogi dostaną finansowe wsparcie, które pozwoli im rozwijać kariery. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że może wynosić po 160-230 tys. Zł rocznie dla najbardziej utalentowanych graczy, którzy zdecydują się podpisać umowy ze związkiem. Nasza federacja idzie ścieżką sprawdzoną przez wiele państw na świecie. Między innymi rywalki naszej reprezentacji – Rosję.

Architekt potęgi.

Ten kraj czyni to skutecznie, o czym świadczą wyniki w największych turniejach (w singlowych finałach szlemów w XXI wieku występowało sześć rosyjskich tenisistek, zawodniczki z tego kraju zdobywały też medale olimpijskie w Sydney, Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro). W kadrze sprzeczne interesy powodowały czasami, że drużyna trochę się „rozłaziła”, co skutkowało spadkiem na niższy szczebel rozgrywek.

Do Polski Rosja znów przyjechała jednak silna, zjednoczona (akredytowano 24 osoby!) I z jednym celem – awansować do baraży o grupę światową II. W naszym kraju pojawił się między innymi słynny prezes Szamil Tarpiszczew. To członek MKOl i nominowany jeszcze przez Borysa Jelcyna architekt tenisowej potęgi ze Wschodu. Pilnował, by tym razem nie zdarzyła się żadna awaria. Gdy Sborna przygotowywała się do meczu z Polską, o wszystkich najważniejszych sprawach można się było dowiedzieć właśnie patrząc na niego. Gdy wchodził na kort, nikt nie miał wątpliwości, że ma do przekazania coś ważnego. Kapitanem jest wprawdzie Igor Andriejew (dawny pogromca Rafaela Nadala, Juana Carlosa Ferrero i Andy’ego Roddicka), ale niekwestionowanym generałem i szefem sztabu pozostaje od lat Tarpiszczew.

Explore more:  Stephane Antiga ma kadrę na wyciągnięcie ręki

Daszka jak Jordi Alba.

Rosja to kraj z gigantycznymi tenisowymi możliwościami i w wielu kwestiach warto się na nim wzorować. Organizuje turnieje WTA, zapewnia dzikie karty, promuje młode talenty. I płynnie wprowadza do kadry następczynie Marii Szarapowej czy Swietłany Kuzniecowej. Zastępująca będącą w słabszej dyspozycji Darię Kasatkinę (na treningu grała w piłkę i popisywała się sztuczkami, które kwitowano zachwytami w stylu „Riebiata, Daszka eto Jordi Alba”) Natalia Wichliancewa pokazała w środę, jak dużo pracy czeka jeszcze młodzieżową mistrzynię Wimbledonu Igę Świątek. Polka przegrała 0:6, 2:6, a jej mecz wyglądał niemal identycznie, jak pojedynek II rundy Australian Open z Camilą Giorgi.

– Iga nie potrafiła zburzyć rytmu silnej i wysokiej przeciwniczki. Chciała iść na wymiany cios na cios, jednak czasami tak się nie da. Żeby wybić znajdującą się w transie rywalkę, trzeba zrobić unik, pokombinować, zbudować dłuższą akcję. Tego Iga, która ma duży talent, musi się jeszcze nauczyć – podkreślał trener Maciej Domka, członek sztabu szkoleniowego naszej kadry doskonale znający tenis w byłych republikach radzieckich. Obecnie pracuje na Białorusi.

– Pierwsze koty za płoty. Ewidentnie było widać emocje, bo zawodniczka debiutowała w Pucharze Federacji w Polsce. Kibice pomagają, ale trzeba się jeszcze oswoić z atmosferą dorosłego tenisa. Potrzeba doświadczenia i wiedzy, co zrobić, gdy mecz toczy się tak szybko. Czasami trzeba dłużej pochodzić, wziąć ręcznik, uspokoić sytuację między wymianami – analizowała Klaudia Jans-Ignacik, była świetna deblistka i kapitan reprezentacji Polski.

Już bez takiej presji.

Po występie Świątek pod ścianą znalazła się Magda Linette. Jej pojedynek z Anastazją Pawluczenkową był zdecydowanie bardziej wyrównany, ale poznanianka nie znalazła sposobu na solidną przeciwniczkę. Po trzech godzinach wynik spotkania (4:6, 3:6) i turnieju został z naszego punktu widzenia rozstrzygnięty. Na awans na wyższy szczebel rozgrywek musimy poczekać do następnego sezonu. A Rosja jest na najlepszej drodze, by w sobotę wygrać turniej w Zielonej Górze. W czwartek zagra drugie spotkanie grupy A z Danią i trudno sobie wyobrazić, by nie zwyciężyła. Wśród rywalek zabraknie Caroline Wozniacki. Biało-czerwone z tym zespołem zmierzą się w piątek. Zapewne już bez takiej presji jak w środę.

Explore more:  Borek: Najwięcej zarabia się na Polakach, a nie Guilherme czy Moulinie

LICZBY.

55 MINUT trwał pojedynek Igi Świątek z Natalią Wichliancewą. Polka pierwszego gema wywalczyła przy stanie 0:4 w drugiej partii. Za późno.

4 RAZY Magda Linette została przełamana w starciu z Anastazją Pawluczenkową. Sama podanie rywalce odebrała jeden raz.

1 TRENING w Zielonej Górze odbyła przed meczem z Polską Pawluczenkowa. Do Polski przyleciała bardzo późno.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

6 lutego 2019, 19:44.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Bono