Rewolucja w Jagiellonii. Smolarek też na wylocie

Ekstraklasa.

Zmiany w Jagiellonii nie będą dotyczyć tylko trenera. Po 30 czerwca z białostockim klubem pożegna się z nim przynajmniej ośmiu piłkarzy. Wśród nich znajdzie się Euzebiusz Smolarek.

21 maja 2013, 17:23..

| Aktualizacja 22 maja 2013, 14:46.

Euzebiusz Smolarek
Euzebiusz Smolarek (Foto: Maciej Śmiarowski / newspix.pl)

Były reprezentant Polski miał być na Podlasiu gwiazdą, a jest tylko zmiennikiem. Z siedemnastu spotkań, w których wystąpił, aż w dwunastu był rezerwowym. Ebiego nie broni też ledwie trzybramkowy dorobek strzelecki. Umowa Smolarka gwarantuje mu jedne z największych zarobków w drużynie. Kontrakt jest ważny do 30 czerwca i na pewno nie będzie przedłużony. Jest w nim zapis, który gwarantuje pozostanie 32-latka na kolejny rok, o ile zgodzą się na to dwie strony: sam Smolarek i klub. Ze strony Jagiellonii zgody nie będzie.

Zmiany, zmiany, zmiany.

Słaba postawa drużyny wiosną, a zwłaszcza seria czterech ostatnich porażek (z bilansem bramkowym 0-14) będzie miała też konsekwencje dla innych zawodników. Jeszcze w tym tygodniu kilku piłkarzy ma zostać ukaranych za kompromitację z Kielc, gdzie Korona w ostatniej kolejce rozgromiła klub z Białegostoku 5:0. W grę wchodzi przesunięcie do zespołu z Młodej Ekstraklasy. Jednak jak udało się nam ustalić, przy Słonecznej rozważają bardziej drastyczne posunięcia. Działacze już głowią się, jak rozstać się z Lubošem Hanzelem, Ugochukwu Ukahem czy Filipem Modelskim. Cała trójka ma długoterminowe umowy i dlatego w grę wchodzi rozwiązanie umów za porozumieniem stron. Nie ma przypadku w tym, że wszyscy trzej to obrońcy. Do defensywy Jagiellonii zgłaszane są największe pretensje. Wiosną jest to najgorsza obrona w całej ekstraklasie. Zespół Tomasza Hajty dał sobie wbić już 24 bramki.

Explore more:  W Polonii szuka regularnych występów

Letnie wietrzenie szatni nie ominie też drugiej linii. Jagiellonia pożegna zapewne wiecznie kontuzjowanego Tomasza Bandrowskiego. 7-krotny reprezentant Polski przegrał rywalizację o miejsce w składzie z 22-letnim Maciejem Gajosem. Na wykupienie z Tura Turek nie ma co liczyć też wypożyczony Tomasz Kowalski, który zaliczył kilka skromniutkich występów. Oszczędności Jagiellonii będą spore, bo kontrakty wyżej wymienionych (za wyjątkiem Kowalskiego) lekkie dla klubowego budżetu nie są.

Kilkadziesiąt tysięcy euro może zarobić klub na transferze Tomasza Kupisza. Podobno skrzydłowym interesuje się Zagłębie Lubin. O zmianie otoczenia myśli też Alexis Norambuena, który po blisko 7 latach pobytu w Białymstoku nie ma już wielkiej motywacji do gry. Pytanie tylko, czy ktoś wyłoży pieniądze na 29-letniego obrońcę, który popełnił w rundzie wiosennej masę błędów. Kontrakt urodzonego w Chile reprezentanta Palestyny wygasa dopiero w grudniu. Trzeba też pamiętać, że po sezonie karierę ma zakończyć 38-letni Tomasz Frankowski. Tak więc kadra białostockiego zespołu może zostać uszczuplona aż o dziewięciu zawodników.

Ogołocą Dolcan?

Następca Tomasza Hajty będzie więc musiał budować nową drużynę. Do Jagiellonii z wypożyczenia do Widzewa wróci Bartłomiej Pawłowski, który jest bez wątpienia jednym z odkryć obecnej rundy w ekstraklasie. Po słowie z działaczami jest też defensywny pomocnik warszawskiej Polonii Łukasz Piątek, który ma już rozwiązany swój kontrakt z Czarnymi Koszulami. O tym, kto jeszcze przyjdzie, zadecyduje nowy trener. Wczoraj wyszło na jaw, że oprócz kandydatury Dariusza Pasieki, rozważany jest angaż Roberta Podolińskiego, a więc szkoleniowca rewelacji rozgrywek I ligi Dolcanu Ząbki.

Pomysł z zatrudnieniem 38-latka wydaje się być niezłym rozwiązaniem. Podoliński ma świetnie rozpracowany rynek w niższych ligach. To właśnie on odkrył kiedyś Sylwestra Patejuka, sprowadzając go do II-ligowej wówczas Nidy Pinczów. Kolejnych „Patejuków” Podolińśki ma w Ząbkach. Lewym obrońcą Rafałem Grzelakiem, pomocnikami: Grzegorzem Piesio i Bartoszem Osolińskim czy napastnikiem Mateuszem Piątkowskim już w tej chwili interesuje się kilka klubów z ekstraklasy. Co ciekawe, wszystkim wymienionym kontrakty z Dolcanem kończą się w czerwcu.

Explore more:  Damien Perquis: ważne jest, żeby wszyscy zdali sobie sprawę z tego, iż reprezentują nasz kraj

≫> Hajto na wylocie! Zastąpi go…

Jagiellonia na kolanach. Przegrała z Koroną aż 0:5!

Więcej filmów obejrzysz w naszej specjalnej sekcji wideo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

21 maja 2013, 17:23..

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.

Bono