Rok 2016 pełen siatkarskich emocji, wszystkie oczy na Rio de Janeiro

Styczeń.

Już w styczniu rusza walka o igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro i w akcji zobaczymy nie jedną, a dwie polskie reprezentacje. Siatkarki bić się będą o awans w Ankarze (4-9 stycznia), a siatkarze w Berlinie (5-10 stycznia). Taka okazja, by śledzić dwie nasze drużyny narodowe naraz, nie zdarza się często. Oby okazja do fetowania też była podwójna.

Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski (Foto: CEV / CEV)

Walka o igrzyska w styczniu rozegra się nie tylko w Europie, bo o wolne miejsca w turnieju olimpijskim bić się również będą ekipy z Ameryki Północnej i Środkowej (NORCECA), Ameryki Południowej (CSV) oraz Afryki (CABV).

Po zakończeniu eliminacji do gry wrócą drużyny klubowe, rozgrywki PlusLigi i Orlen Ligi wejdą w decydującą fazę, bardzo ciekawie będzie w europejskich pucharach, gdzie wciąż walczy osiem polskich drużyn.

Luty.

W lutym dowiemy się, które ekipy zachowają szanse na walkę o medale w PlusLidze i Orlen Lidze, być może stawka drużyn walczących o mistrzostwo Polski zdecydowanie się zawęzi. W Lidze Mistrzyń i Lidze Mistrzów będziemy już znać drużyny, które zagrają w fazie play-off.

W Polsce zostanie też wręczone pierwsze trofeum w roku 2016, mianowicie Puchar Polski. We Wrocławiu 5 lutego rozegrane zostaną ćwierćfinały, 6 lutego półfinały, a 7 lutego dowiemy się, kto będzie zdobywcą prestiżowego trofeum.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (Foto: Łukasz Laskowski / Newspix)

Najlepsze żeńskie reprezentacje w Afryce zakończą rywalizację o igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Poznamy wówczas pełen skład interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego, który będzie ostatnią szansą na olimpijską kwalifikację.

Explore more:  Finały Orlen Summer Superligi za nami. Znamy mistrzów Polski

Rusza cykl World Tour w siatkówce plażowej, na początek zostaną rozegrane w dniach 15-19 lutego zawody w irańskim mieście Kisz.

Marzec.

W Orlen Lidze końca dobiegnie faza zasadnicza – ostatnie mecze zostaną rozegrane już 14 marca. A już w dniach 19 i 26 marca czekają nas półfinały rozgrywek (do dwóch zwycięstw), a jeśli te nie wyłonią zwycięzców, na początku kwietnia wszystko stanie się jasne.

KPS Chemik Police
KPS Chemik Police (Foto: Artur Marcinkowski / newspix.pl)

W Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń końca dobiegnie faza pucharowa i dowiemy się, kto w kwietniu będzie się bić o tytuł najlepszej męskiej i żeńskiej klubowej drużyny na Starym Kontynencie.

Kwiecień.

Już na początku miesiąca, bo w dniach 9-10 kwietnia obędzie się Final Four Ligi Mistrzyń. Siatkarze do gry wejdą nieco później, w dniach 16-17 kwietnia odbędzie Final Four Ligi Mistrzów.

W dniach 16-17 kwietnia poznamy zwyciężczynie Pucharu Polski siatkarek 2016, gospodarz turnieju finałowego zostanie dopiero wyłoniony.

Siatkarki zagrają w finałach Orlen Ligi, które odbywać się będą do trzech zwycięstw. Pierwsze dwa mecze zaplanowano na 21-22 kwietnia, kolejne dwa na 26-27 kwietnia, a jeśli nie wyłonią one triumfatorek, to 1 maja rozegrany zostanie finał sezonu.

PGE Skra Bełchatów
PGE Skra Bełchatów (Foto: Radosław Jóźwiak / newspix.pl)

W PlusLidze dobiegnie końca (konkretnie 9 kwietnia) faza zasadnicza i drużyny ruszą do walki o medale i końcowe lokaty w rozgrywkach. O mistrzostwo Polski w sezonie 2015/2016 zagrają tylko dwa najlepsze zespoły zasadniczego etapu rozgrywek (do trzech zwycięstw). Mistrza Polski poznamy najpóźniej w drugiej połowie kwietnia.

Maj.

W maju reprezentacje wracają do gry. Najpierw siatkarki i siatkarzy czekają zgrupowania kadry, a później początek rozgrywek. Jeśli nie uda się w styczniu, to właśnie w maju trzeba będzie jechać do Japonii, by bić się o wyjazd na igrzyska. Interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne do Rio rozegrane zostaną w dniach 15 maja – 5 czerwca.

Explore more:  Elisabeth Revol opowiada o tragedii pod Nanga Parbat i Tomaszu Mackiewiczu
Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski (Foto: Getty Images (zdjęcia))

Czerwiec.

Na początku czerwca dowiemy się ostatecznie, jaki będzie skład turniejów olimpijskich w siatkówce i które drużyny będą w Kraju Kawy bić się o medale.

Mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej – gdzie możemy się spodziewać sukcesów polskich par – odbędą się w dniach 1-5 czerwca w Biel/Bienne (Szwajcaria).

17 czerwca wraca zreformowana przed igrzyskami Liga Światowa. Polacy w fazie interkontynentalnej zagrają w Rosji, przed własną publicznością i we Francji. Awans do finałów rozgrywek nasz zespół, jako ich gospodarz, ma zagwarantowany.

Do gry staną również drużyny żeńskie w World Grand Prix. Polska kadra bić się będzie o udział w finałach rozgrywek w dwóch turniejach, z których jeden zostanie rozegrany nad Wisłą. Drugi nasz zespół rozegra w Argentynie lub Portoryko. Jeśli siatkarki znajdą się w czołowej czwórce rozgrywek, w dniach 17-19 czerwca będą walczyć w Final Four drugiej dywizji w Bułgarii o powrót do elity.

World Grand Prix
World Grand Prix (Foto: FIVB)

Grand Slam w siatkówce plażowej w Olsztynie rozegrany zostanie po raz drugi, tym razem w dniach 14-19 czerwca 2016.

Lipiec.

W lipcu zapadną decydujące rozstrzygnięcia w Lidze Światowej. Finały znów odbędą się w Polsce, tym razem w dniach 13-17 lipca, zapewne w krakowskiej Tauron Arenie. Z udziałem Biało-Czerwonych.

Liga Światowa
Liga Światowa (Foto: FIVB)

Z kolei siatkarki zagrają o triumf w Final Six World Grand Prix w Bangkoku, w Tajlandii. Rywalizacja rozegrana zostanie w dniach 6-10 lipca.

W przypadku awansu na igrzyska nasze reprezentacje w lipcu będą sporo grać i trenować przed wylotem do Rio. Wciąż nie wiadomo, gdzie i kiedy dokładnie siatkarze rozegrają XIV Memoriał Wagnera, ale zapewne będzie to miało miejsce właśnie w lipcu.

Sierpień.

Tylko jeden turniej będzie miał znaczenie dla siatkarskiego świata w sierpniu, walka o medale olimpijskie. Nim poznamy uczestników i szczegóły imprezym, możemy powiedzieć, że w Brazylii elita zagra w dniach 5-21 sierpnia 2016 roku.

Hala Maracanazinho w Rio de Janeiro
Hala Maracanazinho w Rio de Janeiro (Foto: FIVB)

Wrzesień.

Nasze siatkarki jeszcze we wrześniu czeka walka w barwach reprezentacji o awans na mistrzostwa Europy 2017. Pierwszy turniej eliminacyjny z udziałem Polek rozegrany zostanie na Węgrzech w dniach 15-18 września, a drugi w dniach 22-25 września w Polsce.

Explore more:  W polskim finale Tytan bliżej Challenge Cup
Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski (Foto: AFP)

Październik.

W październiku do gry wrócą drużyny Orlen Ligi i PlusLigi. Po ciężkim sezonie reprezentacyjnym i igrzyskach w Rio możemy się spodziewać ciekawych zmian w składach naszych ekip.

Asseco Resovia Rzeszów - Lotos Trefl Gdańsk
Asseco Resovia Rzeszów – Lotos Trefl Gdańsk (Foto: Newspix)

Klubowe mistrzostwa świata siatkarzy odbędą się w dniach 4-9 października, a siatkarek w tym samym czasie. Gospodarzy i uczestników jeszcze nie znamy.

W Październiku kończy się cykl World Tour, ostatnie zawody zostaną rozegrane w dniach 11-16 października w Puerto Vallarta w Meksyku.

Listopad.

Wracają rozgrywki Ligi Mistrzyń i Ligi Mistrzów, a zmagania na arenach klubowych wejdą już w dojrzałą fazę.

PGE Atom Trefl Sopot
PGE Atom Trefl Sopot (Foto: CEV)

Grudzień.

Koniec roku tradycyjnie będzie okresem podsumowań, rozliczeń i plebiscytów. Oby rok 2016 przyniósł nam mnóstwo radości i naszym drużynom nominacje – po udanym sezonie olimpijskim – do miana drużyny roku.

Siatkówka
Siatkówka (Foto: FIVB / FIVB)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

1 stycznia 2016, 21:44.

Bono