Siatkowka. Vital Heynen o powołaniach na sezon reprezentacyjny

Reprezentacja Polski.

Przegląd Sportowy

– Do gry w Lidze Narodów wybiorę 18 zawodników z szerokiego składu. Wszyscy, których powołałem, są gotowi do występu w igrzyskach – mówi nam trener reprezentacji Polski siatkarzy Vital Heynen. W piątek ogłoszono szeroką listę powołań na pierwszą część sezonu kadrowego obejmującego Ligę Narodów i igrzyska olimpijskie (24 graczy). Po powrocie z Tokio Polaków czeka jeszcze rywalizacja w mistrzostwach Europy (2-19 września).

Vital Heynen
Vital Heynen (Foto: JURE MAKOVEC / AFP / AFP)
 • Vital Heynen powołał 24-osobowy szeroki skład na pierwszą część sezonu reprezentacyjnego siatkarzy.
 • Sprawdzianem Biało-Czerwonych przed wyjazdem do Tokio będzie Liga Narodów, która w tym sezonie ma zostać rozegrana w bańce. Gospodarzem będzie włoskie Rimini.
 • W rozgrywkach Ligi Narodów wystąpi 18 graczy z szerokiego składu, a do Tokio będzie mogła polecieć tylko dwunastka.
 • Edyta Kowalczyk: W szerokim składzie na pierwszą część sezonu reprezentacyjnego znalazło się 23 kadrowiczów, z którymi wcześniej już pan współpracował i jeden debiutant – Kamil Semeniuk. W sezonie olimpijskim nie mogło być niespodzianek?

  Vital Heynen (trener reprezentacji Polski siatkarzy): Od początku było jasne, że powołam wszystkich zawodników, którzy byli na zgrupowaniu także rok temu (w 2020 roku kadra rozgrywała tylko mecze towarzyskie – red.). Według mnie to spodziewana lista. Jeśli chodzi o Kamila Semeniuka, to jest on przykładem zawodnika, który najbardziej stracił na koronawirusie. Gdyby nie to, że ubiegłoroczna Liga Narodów została odwołana z powodu pandemii, to już wtedy miałby szansę gry w reprezentacji, bo był wcześniej na mojej liście. Chciałbym wyjaśnić jeszcze dwie kwestie, dlaczego wybrałem 24 zawodników.

  Jakie?

  Explore more:  Siatkówka: Wielcy nieobecni

  Po pierwsze: mój wybór szerokiego składu zaczął się od tego, że na igrzyska mogę powołać dwunastkę. Żeby mieć pole manewru na wypadek nieprzewidzianych sytuacji jak na przykład kontuzja któregoś z siatkarzy, potrzebowałem co najmniej jednego “zapasowego” gracza na każdej pozycji. Z tego względu do gry w Lidze Narodów wybiorę ostatecznie 18 zawodników. Cała szeroka kadra, którą powołałem to z kolei gracze będący – według mnie – gotowi do wyjazdu na igrzyska. Ktoś może się dziwić czemu w tym gronie nie ma Karola Butryna czy Bartłomieja Lipińskiego. Zasłużyli na powołanie swoją grą w tym sezonie, ale według mnie nie są gotowi do występu olimpijskiego.

  Dostaną szansę w mistrzostwach Europy, które czekają was po igrzyskach?

  To za długa perspektywa, bym teraz mówił o tych planach.

  Wspomniał pan, że w Lidze Narodów zagra 18 zawodników. To znaczy, że pozostała szóstka będzie trenować w tym czasie w Polsce?

  Nie, selekcji dokonam w połowie maja (rozgrywki Ligi Narodów mężczyzn rozpoczynają się 28 maja i potrwają do 23 czerwca – red.). Po prostu to będzie wyścig o miejsce w składzie na Ligę Narodów. Pierwsi zawodnicy stawią się na zgrupowaniu w Spale już 19 kwietnia. Kto później zakończy sezon, dołączy w swoim czasie. Możliwe, że najpóźniej uczynią to siatkarze z ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle, jeśli zagrają w finale Ligi Mistrzów 1 maja. Przepisy są takie, że w tym roku na Ligę Narodów każda reprezentacja ma liczyć 25 osób włącznie ze sztabem, którego skład też będę musiał ograniczyć na ten wyjazd. Plan na teraz zakłada, aby nie dzielić drużyn na tych, którzy grają mecze i trenujących w Polsce.

  Liga Narodów będzie rozegrana w bańce, a gospodarzem wszystkich spotkań ma być włoskie Rimini. FIVB podaje, że na miesięczny pobyt we Włoszech siatkarze będą mogli zabrać także swoje rodziny. Jest pan zwolennikiem takiego rozwiązania?

  Explore more:  "To najważniejsza osoba w moim życiu". Poruszające wyznanie Pauli Badosy

  Dla mnie to żaden problem. Jeśli ma to pomóc w podniesieniu jakości życia w takiej bańce i będzie służyć moim zawodnikom, to czemu nie. Gorzej, że znamy bardzo mało szczegółów na temat tego jak funkcjonowanie w bańce miałoby wyglądać. W ubiegły piątek dostaliśmy dokument informujący nas o tym, gdzie i kiedy zostanie rozegrana Liga Narodów, ale wciąż pojawia się wiele pytań. Na przykład znalazło się tam jedno zdanie w kwestii zabrania rodzin na Ligę Narodów i kropka. Jak to będzie wyglądać? Tego nie wie nikt. Wszystko to przypomina rezerwowanie wakacji w ciemno. Wybierasz wyjazd, ale nie wiesz do jakiego hotelu trafisz i jakie panują tam warunki. A co jeśli ktoś zabierze małe dziecko i będzie ono musiało przechodzić co dwa dni testy na koronawirusa? Czy rodziny będą mogły przebywać w tej samej części hotelu co zawodnicy? Inna sprawa, że każda z 16 reprezentacji, które wezmą udział w rozgrywkach, przyjedzie z co najmniej 12 zawodnikami w składzie. Zastanawiam się nad tym jak mają wyglądać nasze treningi. Kto i kiedy będzie mógł korzystać z siłowni czy hali?

  Nadal nie wiadomo czy zawodnicy będą mogli wyjeżdżać i wjeżdżać do bańki, by rotować składem?

  Czekamy na informacje w tej sprawie. Jedyne, co wiem to, że Liga Narodów jest jedyną możliwością przygotowania do występu w igrzyskach. Będę jeszcze rozmawiać z zawodnikami, bo może u nich pojawią się jakieś nowe pomysły. Z mojego punktu widzenia nie możemy zrezygnować z udziału w Lidze Narodów i skupieniu się na samych treningach, bo i tak czołowe drużyny wezmą udział w tych rozgrywkach, więc nawet nie mielibyśmy sparingpartnerów. W teorii Liga Narodów to najlepszy sposób przygotowań do igrzysk dla naszej reprezentacji.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Explore more:  Everton FC - Manchester United (relacja na żywo)

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy.

  Przegląd Sportowy

  Data utworzenia:.

  19 marca 2021, 13:36.

  Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

  Bono