Slava zwycięża w finale, Wolin wygrywa 1. Ligę Żeglarską

Początek regat znamionował spore emocje, bo czołowe pięć załóg rankingu po trzech rundach zajęło… Pięć ostatnich miejsc w pierwszym wyścigu. Potem sytuacja powoli wracała do przewidywanych rezultatów, ale do końca rywalizacji nie było wiadomo, kto awansuje do najwyżej ligi z czwartego, ostatniego premiowanego awansem miejsca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Doskonale przez całe regaty pływała załoga Slava Racing w nowym składzie, prowadzona przez doświadczonego Karola Górskiego. Do ostatniego dnia regat ekipa ta była mocno naciskana przez rywali z UKS Albatros Wolin Weroniki Jaroszek. Jednak w końcówce regat zachowała spokój, wykorzystała błędy konkurentów i obroniła fotel lidera. Tym samym pierwsze historyczne zwycięstwo w lidze dla Slavy stało się faktem.

 • Czytaj także: Igor Tarasiuk mistrzem Polski, a Wiktor Plitko zdobywa Puchar Polski w klasie RS21.
 • Jaroszek z załogą walczyła o wygranie nie tylko tych regat, ale i całego sezonu. W chwili, gdy jasnym stało się, że konkurenci do wygrania ligi, czyli SportVita Ski&Sail Bartłomieja Wójciaka już im nie zagrożą już, koncentracja spadła i w końcówce miejsca 5., 8. I ponownie 5., Zrzuciły Wolin na drugie miejsce w regatach.

  SportVita mimo mocnego osłabienia i absencji Filipa Ciszkiewicza, pływała skutecznie, kończąc regaty na siódmym miejscu i zapewniając sobie drugą pozycję w rankingu sezonu. Kolejny faworyt Ocean Challenge Sailing Club pływał nierówno, wygrywając dwa z trzynastu wyścigów, ale jednocześnie notując m.In. Miejsca siódme i ósme. W efekcie skończył regaty na ósmym miejscu, zapewniające mu trzecią premiowaną awansem miejsce lokatę w rankingu.

  Explore more:  Kibice Piasta protestują

  Największa walka toczyła się o czwarte, ostatnie miejsce w rankingu, dające bilet do Ekstraklasy. Broniący awansu Kościański Klub Żeglarski miał az siedem punktów przewagi nad Yacht Club Białołęka, który zapowiadał ostrą walkę o awans. Kolejne załogi z Niesulic, Garlanda Gliwice i Slavy Racing miały jeszcze większe straty i nie były liczone jako realni konkurenci dla Kościana.

 • Czytaj także: Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki finał PGE PolSailing przeszedł do historii.
 • Początek nie był pomyślny dla Białołęki, która zajmując miejsca 8., 4., 2. I 9. Nie plasowała się w czołówce regat. Garland zanotował kolizję w pierwszym wyścigu, a kolejne dwa piąte miejsca i tylko dwa wygrane wyścigi również nie stawiały ich w dobrej pozycji do walki o awans. Paradoksalnie Kościan Daniela Sokołowskiego swoją postawą i dopiero dziewiątym miejscem po pierwszym dniu stworzył konkurentom szansę do ataku, jednak nikt nie był w stanie tego w pełni wykorzystać.

  Dopiero niedziela, szczególnie w wykonaniu Mariny Niesulice Piotra Kotwickiego i niesamowita wygrana w czterech wyścigach spowodowała zbliżenie się do Kościana. Jednak ostatnie dwa wyścigi załogi Daniela Sokołowskiego i zajęte miejsca czwarte oraz drugie pozwoliły im na zachowanie dwupunktowej przewagi i awans do Ekstraklasy. Na dole tabeli, mimo przetasowań, nie doszło do zmian i w strefie spadkowej pozostały załogi z Powidza, Klasy Micro oraz Etisoftu.

  Zwycięska załoga SLAVA Racing płynęła w składzie Karol Górski, Małgorzata Kościuczuk, Milena Maciuszko i Radosław Żurek.

 • Czytaj także: Hat-trick Mariny Niesulice w pierwszym sezonie ligi.
 • Wyniki 4 rundy 1. Ligi, Sztynort:.

  1. Slava Racing — 35 pkt.

  2. UKS Albatros Wolin — 45 pkt.

  3. KS Marina Niesulice –48 pkt.

  4. UKS Navigo Sopot — 48 pkt.

  5. Stowarzyszenie PPJK — 51 pkt.

  6. KW Garland Gliwice — 52 pkt.

  Explore more:  Roland Garros: powrót bez happy endu półfinalistki sprzed dwóch lat

  7. SportVita Ski&Sail Gliwice — 53 pkt.

  8. Ocean Challenge Sailing Club — 61 pkt.

  9. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej — 63 pkt.

  10. Kościański Klub Żeglarski — 66 pkt.

  11. Yacht Club Sopot 2 — 68 pkt.

  12. Yacht Club Białołęka — 72 pkt.

  13. Marina Militare SKŻ Powidz — 72 pkt.

  14. Odyssey Sailing Club — 77 pkt.

  15. KŻ Hals Gostynin — 84 pkt.

  16. Etisoft 2KMM Sailing Team — 84 pkt.

  17. Małe Elektrownie Wodne Inex — 99 pkt.

  18. Metikam Grupa Regatowa Powidz — 102 pkt.

  Ranking 1. Ligi w sezonie 2023:.

  1. UKS Albatros Wolin — 67 pkt.

  2. SportVita Ski&Sail Gliwice — 63 pkt.

  3. Ocean Challenge Sailing Club — 58 pkt.

  4. Kościański Klub Żeglarski — 52 pkt.

  5. KS Marina Niesulice — 50 pkt.

  6. SLAVA Racing — 48 pkt.

  7. KW Garland Gliwice — 44 pkt.

  8. Yacht Club Białołęka — 43 pkt.

  9. Spirit Sailing Team UKS Navigo — 39 pkt.

  10. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej — 39 pkt.

  11. Stowarzyszenie PPJK — 38 pkt.

  12. Yacht Club Sopot 2 — 37 pkt.

  13. Odyssey Sailing Club — 26 pkt.

  14. KŻ Hals Gostynin — 26 pkt.

  15. Metikam Grupa Regatowa Powidz — 16 pkt.

  16. Marina Militare SKŻ Powidz — 16 pkt.

  17. Małe Elektrownie Wodne Inex — 12 pkt.

  18. Etisoft 2KMM Sailing Team — 10 pkt.

  Explore more:  Rieti: Zalewski najszybszy na świecie, Urbanek wygrał rzut dyskiem

  Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie ligi www.Ligazeglarska.Pl. Z kolei na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS youtube.Com/kanalzeglarski na YouTube zawsze dostępne są podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

  Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem polishleague2023.Sapsailing.Com.

  Z regat przygotowane będą 15-minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  26 września 2023, 19:37.

  Bono