Tour of Scandinavia 2023: Wygrana Wiebes, dwie Polki w dziesiątce


Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne.

Wyścig Tour of Scandinavia zaliczany do cyklu Women’s World Tour rozpoczął się przy granicy szwedzko-norweskiej. Trasa z Mysen do Halden liczyła 124,6 kilometra. Pierwszy z pięciu etapów można było określić jako najłatwiejszy i zapewne najmniej istotny dla losów klasyfikacji końcowej. Zawodniczki musiały się zmierzyć jedynie z dwiema górskimi premiami niższych kategorii.

Na starcie nie zabrakło Polek. Były to: Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon //SRAM Racing), Daria Pikulik (Human Powered Health), Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind) i Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo). Na początku etapu samotnie odjechała najmłodsza w peletonie Zoe Bäckstedt (EF Education-TIBCO-SVB).

Brytyjka została doścignięta na ponad 100 kilometrów przed metą. Następnie zaatakowała jej koleżanka z grupy, Femke Beuling. Dołączyła do niej Tiril Jørgensen (Team Coop – Hitec Products). Ostatecznie, to Norweżka odskoczyła od Holenderki i uciekała samotnie.

Jørgensen przez wiele kilometrów jechała przed peletonem. Jej akcja zakończyła się na 23 kilometry przed metą. Na rundach tempo wyraźnie wzrosło i główna grupa podzieliła się na wiele mniejszych. Jako pierwsza na szczyt premii górskiej wjechała Elise Chabbey (Canyon //SRAM Racing). Tuż po pierwszym podjeździe na fortecę Fredriksten odskoczyła Agnieszka Skalniak-Sójka.

Explore more:  Mazurek Dąbrowskiego przed finałem Pucharu Polski

Polka pracowała bardzo mocno, a utrzymywała kilkanaście sekund przewagi nad zredukowanym peletonem. Jednak podczas drugiej wspinaczki Skalniak-Sójka została doścignięta. Stało się to za sprawą ataku Liane Lippert (Movistar Team) i Cecille Uttrup Ludwig (FDJ-Suez).

W dniu 28. Urodzin Ludwig walczyła do samego końca o zwycięstwo. Musiała się jednak pożegnać z marzeniami o wygranej praktycznie na linii mety. Finiszujące sprinterki wyprzedziły reprezentantkę Danii.

Niespodzianki nie było. Triumfowała Lorena Wiebes (Team SD Worx). Holenderka wyprzedziła Elisę Balsamo (Lidl-Trek), a Cecille Uttrup Ludwig dojechała na metę na trzecim miejscu. W czołowej dziesiątce uplasowały się dwie Polki. Marta Jaskulska zajęła szóste miejsce, a Agnieszka Skalniak-Sójka finiszowała na siódmej pozycji.

Bono