Trener kadry kajakarek Tomasz Kryk: Koronawirus i igrzyska? Nie podejmujmy pochopnych decyzji

Chińczycy, którzy trenowali z nami w Portugalii polecieli do siebie, ale swoje łódki wysłali już do Japonii. Oni przewidywali wariant z miesięcznym lub dwumiesięcznym przesunięciem igrzysk w Tokio – mówi trener Tomasz Kryk, który razem z kadrą kajakarek wciąż jest na zgrupowaniu i zostaną tam co najmniej do 21 kwietnia. Szkoleniowiec głośno i otwarcie deklaruje, że chciałby, aby igrzyska odbyły się w tym roku.

KAJAKI SENIORZY
KAJAKI SENIORZY (Foto: Tomasz Markowski / Newspix)

KAMIL WOLNICKI: Przed chwilą opowiadał pan o życiu w Portugalii tak, jakby nic się na świecie nie działo. W waszej rzeczywistości temat pandemii koronawirusa jest odległy?

TOMASZ KRYK (trener kadry kajakarek): Nie odczuwamy tego. Sprawdzam dwa kanały internetowe i rozmawiam z trzema lekarzami.

Co mówią?

Raport instytutu zdrowia we Włoszech na 17 marca, analizujący przypadki śmiertelności mówił otwarcie, że wśród nieco ponad dwóch i pół tysiąca zmarłych było 17 osób poniżej 50. Roku życia, ale mieli dwie lub trzy dodatkowe choroby. Poniżej 40. Było to pięciu pacjentów i tam już wszyscy mieli dodatkowe powikłania. Pozostali mogą być zarażeni, ale nie muszą zachorować, a jeśli zachorują, to z lekkimi objawami. Żebyśmy się dobrze zrozumieli: nie bagatelizujemy sprawy, ale chcieliśmy zabezpieczyć nasze rodziny i dlatego zdecydowaliśmy się zostać. Z tego co wiemy na dziś, możemy zarażać lub złapać chorobę na lotnisku czy w samolocie. Zostaliśmy i poddaliśmy się wewnętrznej kwarantannie. Dziewczyny codziennie piorą ubrania, panie obsługujące hotel co drugi dzień zmieniają pościel. Pracują w maseczkach i rękawiczkach. Dbają o własne, ale i nasze zdrowie.

Jak utrzymać motywację w sytuacji niepewności? Bo właściwie nie wiadomo do czego się przygotowujecie, skoro wciąż się mówi o przeniesieniu igrzysk.

Udzielam wywiadów od święta, po igrzyskach albo w wyjątkowych chwilach, jak teraz, ale mogę śmiało powiedzieć, że absolutnie nie mam problemów z motywacją drużyny. Trenujemy, dbamy o środowisko i kształtujemy odpowiednie nawyki. Zresztą, w sobotę dziewczyny przygotowały mi świetne 50. Urodziny. Rozpłakałem się.

Były w sobotę? Wszystkiego najlepszego.

Mam w poniedziałek, ale spotkaliśmy się w sobotę. Siedzieliśmy przy stole bez plastikowych sztućców, wszystko podane na szklanych talerzach, z ekologicznym jedzeniem, bo same upiekły chleb i słodkości. Z niezdrowych rzeczy pojawiły się tylko smażone krewetki. Do tego lampka czerwonego wina. Pośpiewaliśmy, potańczyliśmy, a w niedzielę ruszyłem na rower, bo uważam, że dobry układ krążeniowo-oddechowy poprawia nasze szanse. Smutek, apatia i lęk prowadzi w przeciwną stronę.

Rozmawiamy po nowemu, czyli przez internetowy komunikator i z pana mowy ciała można wyczytać, że jest pan obrażony na świat za to, jak pomógł się wzmocnić wirusowi i jego odbiorowi poprzez media.

Nie chcę osądzać. Mówiłem już w maju w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”, że sportowcy to nie są wyjęci spod prawa święte krowy. Mamy stworzone świetne warunki przez polskie państwo. Otrzymaliśmy wielkie kwoty na przygotowania od igrzysk w Rio.

Ile to pieniędzy?

Budżet Polskiego Związku Kajakowego za cztery ostatnie lata to pewnie jakieś 80 milionów złotych. I to jest nasza skala. Z kolei w skali makro wydano miliardy dolarów w Japonii i wszystkich krajach, które przygotowują się do igrzysk. I odwołać te igrzyska już teraz, czyli od razu wrzucić te pieniądze w błoto? A może lepiej zrównoważyć zarobki sportowca, który zgarnia 274 tysiące złotych dziennie, bo tacy są, z zarobkami wirusologa z uniwersytetu, który ma nas chronić przez zagrożeniami, z jakimi borykamy się dzisiaj. Nie wierzę, że USA nie może 700 olimpijczykom stworzyć warunków do pracy w zamkniętym ośrodku treningu. Niektóre kraje europejskie już tak zrobiły i dalej się szykują do igrzysk.

Explore more:  Novak Djoković na zgrupowaniu z nowym teamem. Testuje nowy sprzęt

Które?

W kajakarstwie na przykład Węgrzy i Niemcy. Zrobili testy zawodnikom, którzy już mają kwalifikację i zamknęli ich w ośrodkach. Sprawdziłem, że w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro startowało trochę ponad 10 tysięcy sportowców. Dodajmy do tego dwa razy tyle trenerów, obsługi i działaczy. To łącznie około 30 tysięcy ludzi, których też można zbadać i zapewnić im warunki, żeby wszystkie nakłady nie poszły na marne. Jako katolik rozumiem tragedie życiowe, to, że umierają ludzie, ale 48,5 procent zmarłych we Włoszech miało trzy dodatkowe choroby współistniejące, a 25,6 procent – dwie. O wiele mniej zagrożeni są ludzie aktywni. Nie oceniam nikogo, tylko staram się szerzej patrzeć na temat. Podobno nie powinno się taplać w historii, ale podam przykład: wojna na Bałkanach trwała w latach 1991 – 1995. Źródła podają, że zginęło od 97 do 110 tysięcy ludzi. A są i dane mówiące o 200 tysiącach. 1,8 miliona musiało na stałe uciec ze swoich domów. Wszystko działo się 1300 kilometrów od Poznania, w którym żyliśmy normalnie. W 1992 roku odbyły się igrzyska w Barcelonie i mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a dwa lata później piłkarski mundial. Od 2014 roku trwa konflikt w Donbasie. Teraz mamy koronawirusa. I każde z tych zdarzeń rozpatruję indywidualnie. Z igrzysk w Londynie wróciłem z depresją, ale też brązem oraz czwartym i piątym miejscem. Społeczeństwo kajakowe okrzyknęło to porażką, choć był to jeden z dziesięciu medali całej kadry. Z Rio przywieźliśmy dwa medale, co stanowiło 18,1 proc. Całości. Pojawiła się jednak krytyka, bo czwórka nie weszła do finału. Dzisiaj hejt nie robi na mnie wrażenia. Szanuję zdanie wszystkich, nikogo nie oceniam, ale na świecie 350 milionów ludzi choruje na depresję. W Polsce półtora miliona. W latach 2016-2020, jak podaje ministerstwo, było od 5405 do 4947 prób samobójczych związanych tylko z tą chorobą. Jakie będą skutki tego, co się dzisiaj dzieje na świecie?

Podaje pan przykłady z historii, dramatyczne, ale działy się lokalnie, w konkretnych miejscach. Koronawirus występuje globalnie i nieznany jest horyzont jego wygasania. Jesteście jedną z niewielu grup w polskim, a może i światowym sporcie, które tak jasno deklarują chęć startowania w igrzyskach w planowanym terminie. Może potrzebny jest też jasny przekaz od MKOl, że igrzyska będą, ale niewykluczone, że dla bezpieczeństwa trzeba będzie poczekać.

Znamy sytuację dzisiaj, ale jak koronawirus wpłynie na gospodarkę i sport, który też jest częścią systemu? Skoro dzisiaj ludzie nie pracują, a kraje wyczerpują rezerwy, to jasne, że zostanie z tego wielkie pobojowisko. Jeśli przestaniemy płacić podatki… Oczekiwałbym rozwiązań, które dałyby trochę stabilności i pewności, a są same zakazy. Historia oceni czy to dobrze. Czasem wszystkie wybory są złe, ale i tak trzeba wśród nich znaleźć najlepsze. Jak będziemy oceniali to wszystko, gdy zbankrutują firmy, a ludzie poumierają na zawały i depresje?

Z pana przekazu wynika, że chciałby pan porozumienia komitetów olimpijskich, co pozwoliłoby przygotować się do zamkniętej imprezy dla 30 tysięcy ludzi.

Mówię o ludziach, którzy muszą przylecieć z zewnątrz do Japonii. Kraju, który dzisiaj ogłasza, że panuje nad pandemią. Sam byłem w Tokio. Jest tam 40 milionów ludzi, którzy mieszkają jeden na drugim. Trudno uważać, że nie podają prawdziwych danych ze swojej walki z wirusem. Korea Południowa też sobie radzi. Zacznijmy rozmawiać i szukać rozwiązań. Może trzeba przesunąć igrzyska o miesiąc czy dwa? Prawdopodobnie nie wiemy wszystkiego, ale można próbować poruszać się w tym racjonalnie albo iść w paranoję. MKOl apeluje i mówi, że jest za wcześnie na decyzję. W Europie trwa zamieszanie od dwóch tygodni, więc był czas na wypracowanie jakiegoś szybkiego systemu. Dzisiaj w temacie igrzysk słychać tylko: odwołujmy!

Explore more:  soccer football field size

A dla kogo dzisiaj byłyby te igrzyska? Bo ludzie jednak są spanikowani.

Wchodzimy na grząski grunt, bo równie dobrze można zapytać dla kogo teraz jest panika? Możemy być w zamknięciu nawet do lipca albo dłużej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Jest pan na to gotowy? Co zrobicie, jak sytuacja w Polsce będzie się rozwijać?

Jeśli będzie nadzieja na igrzyska, to możemy zostać dłużej. Mówiłem już dziewczynom, że może pierwszy raz w lipcu będą na biegówkach na lodowcu, bo trzeba będzie tak zmienić trening.

Zawodniczki-mamy są z dziećmi?

Beata Mikołajczyk jest ze swoją mamą i dzieckiem, Karolina Naja z dzieckiem i partnerem. Czuję wewnętrzny spokój, bo reszta nie zależy ode mnie. Nikt mnie z kontraktu z PZKaj nie zwolnił, nikt dotąd nie odwołał igrzysk. Odpowiedziałem tylko na apel MKOl. Chodziło o to, żeby wspierać i nie tworzyć atmosfery, która będzie przeszkadzała. Uznałem, że się z tym zgadzam, czuję się częścią MKOl. Od tego zależy przyszłość moich zawodniczek, moja i naszych rodzin.

Jak wyglądał moment, w którym podejmowaliście decyzję, że zostajecie w Portugalii? Wszystko działo się w czasie, gdy trwała fala powrotów do Polski.

Wylatując do Portugalii przewidywaliśmy to, co się dzieje. Moimi pierwszymi krokami było przedstawienie sytuacji dziewczynom i pokazać im, że są bezpieczniejsze. Już wcześniej opracowaliśmy ulotkę zdrowotną. 6 lutego, gdy wracaliśmy z pierwszego zgrupowania, wszystkie były w maseczkach i z żelami do rąk. Pani, która wpuszczała nas na pokład samolotu, spytała, czy jesteśmy chorzy. Gdy odpowiedzieliśmy, że to profilaktyka, zaczęła bić brawo. Zawsze pilnowaliśmy higieny i byliśmy wobec siebie szczerzy. Potrafię z nimi rozmawiać o najtrudniejszych tematach związanych z treningiem albo problemami osobistymi. Uważam, że chciały zostać, bo sobie ufamy. Moja żona została w Polsce, syn był na studiach w Oksfordzie. Przeżywała więc podwójny stres. Teraz są razem na domowej kwarantannie, bo mój Kacper wrócił do kraju poprzedniej niedzieli przed północą. My w Portugalii mieliśmy wspólną odprawę i wszyscy chcieli zostać. Na koniec dostałem informację z ministerstwa sportu. Usłyszałem wprost, że być może po dedlajnie, który był w poprzednią niedzielę, państwo nie będzie mogło nam już pomóc. Muszę podkreślić, że ministerstwo do końca nas wspierało i chciało umożliwić powrót. Przedstawiłem więc zawodniczkom kolejny raz sytuację, mówiłem o tym, jak może wyglądać leczenie tutaj, jednocześnie zapewniając, że następnego dnia w Lizbonie możemy wsiadać do rządowego samolotu. I znowu wszystkie potwierdziły, że chcą zostać.

To będzie cios, kiedy usłyszycie, że igrzyska nie odbędą się w 2020 roku?

Pogodzimy się z tym. Jeśli jednak tak się stanie, oczekuję systemowych rozwiązań od ministerstwa sportu. Jeżeli igrzyska w 2021 roku, to kiedy i na jakich zasadach finansowych możemy zacząć. Pensje trenerskie zgodnie z rozporządzeniem, które podpisał minister Witold Bańka, wygasną w terminie igrzysk. Trzeba negocjować umowy. To uruchomi maszynę, bo pojawi się więcej pytań. Będą w zamian mistrzostwa świata, Europy? Może sezon przeniesiemy do krajów, w których można się ścigać do października. Odwołanie igrzysk, o czym mówi prezydent MKOL Thomas Bach, nie jest takie proste. Z jednej strony zainwestowano gigantyczne środki, z drugiej są ludzie, którzy umierają na wirusa, z trzeciej sportowcy, których część będzie musiało skończyć kariery, a z wielu różnych powodów ci, którzy są jakoś zaangażowani w świat sportu, przeżyje dramaty. Naprawdę nie warto podejmować pochopnych decyzji.

Układanie świata na nowo nie będzie łatwe.

Trudno przewidzieć skutki. Chociaż… Po atakach World Trade Center też się mówiło, że nic już nie będzie takie samo. Zaczęto nas bardziej kontrolować na lotniskach, ale teraz, po latach, widzę jak ludzie się denerwują, że muszą zdjąć pasek od spodni albo buty podczas kontroli. Żeby teraz też nie było tak, że za jakiś czas przestaniemy myć ręce. To jak z dyskusją na temat reformy polskiego sportu po każdych igrzyskach. Tuż po mówi się bardzo dużo, a później… Być może dzisiaj bardziej poprawnie byłoby nie zabierać stanowiska albo przekonywać, że lepiej odwołać igrzyska, nie myśląc o konsekwencjach, ale mówię to, co myślę.

Explore more:  Głucha cisza w szatni Anwilu. Krajobraz po klęsce

Thomas Bach powiedział ostatnio, że jakkolwiek górnolotnie to brzmi, ogień olimpijski mógłby być pozytywnym sygnałem.

Czytałem to. Może ta grupa 10 tysięcy sportowców i samych Japończyków na trybunach byłaby pozytywnym znakiem dla świata? A może za cztery miesiące Europejczycy będą mogli latać? Trudno zająć jednoznaczne stanowisko. Oczekiwałbym w końcu tego, żeby zaproponowano działania i przedstawiono skutki. Oczywiście można też powiedzieć, że jako ludzkość boimy się śmierci i odwołujemy igrzyska. To też byłoby jakieś stanowisko. Chińczycy, o których mówiłem, polecieli stąd do siebie, ale swoje łódki wysłali już do Japonii. Oni przewidywali wariant z miesięcznym lub dwumiesięcznym przesunięciem igrzysk. Swoją drogą, być może ja i dziewczyny już zachorowaliśmy, może już przeszliśmy wirusa? Byliśmy trzy tygodnie na zgrupowaniu we włoskim Livigno, trzy razy w Portugalii, lataliśmy samolotami.

Przeszliście testy?

Nie było możliwości, a lekarze, z którymi rozmawiałem, zachęcali w przypadku jakichkolwiek symptomów, żeby poleżeć dzień czy dwa i obserwować. Swoją drogą, dzisiaj reklamy w mediach pokazują nam, że wystarczy łyknąć paracetamol czy ibuprofen, a na drugi dzień iść do pracy jako zdrowy człowiek. A to przecież nieprawda, bo dalej zarażamy. Zostaliśmy tak przeprogramowani, że nie traktujemy choroby jako próby wyhamowania organizmu. Dalej biegniemy za pracą, pieniędzmi i innymi rzeczami. Chodzimy kichając, smarkając, kaszląc i zarażając innych. Później się łyka podwójną dawkę i rusza dalej.

Pana zawodniczki się nie zatrzymują. Rozmawiałem ostatnio z Martą Walczykiewicz i mówiła, że w Tokio może być lepsza niż w Rio, gdzie zdobyła srebro.

Rywalizacja jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Sześć czy siedem zawodniczek idzie bark w bark. Mówiłem za to dziewczynom, żeby w wywiadach opowiadały szczerze o tym, co czują. Marta powiedziała więc, że obawia się o starszych rodziców. To normalne. Podczas pierwszego zgrupowania w październiku spytałem, czego się boją. Ktoś wspomniał o stracie bliskiej osoby, ale generalnie większość nie mówiła o żadnym strachu. Kolejnego dnia ruszyliśmy na najbardziej wymagający odcinek Orlej Perci. Pojawiły się tam łzy, chęć szybszego zejścia, martwienia się o to, czy nie przyjdzie burza. Mózgi zaczęły pracować. Kiedy wróciliśmy, zrobiłem kolejną odprawę i powiedziałem, że wszyscy się boimy śmierci. Nikt nie wie, co będzie. Każdy ma swoją filozofię i sposób na przejście przez to wszystko. Dzisiaj, w czasie pandemii, okazuje się, że kasa nie pomaga, bo zarazić się może także ten, kto lata prywatnym odrzutowcem. Muszą więc chyba wrócić wzorce, ideały i szacunek do planety. Jesteśmy jedynym żyjącym gatunkiem, który tylko w XX wieku zabił sto milionów swoich przedstawicieli z powodu własnego ego. Wojny światowe, systemy totalitarne… Ostatnio płonęły lasy w różnych częściach świata, teraz jest koronawirus. Co się jeszcze musi zdarzyć, żebyśmy się nad sobą zastanowili? WHO przewiduje, że za 10 lat połowa ludzkości nie będzie miała stałego dostępu do wody pitnej. W Wielkopolsce, od czasów mojego dzieciństwa, jeziora cofnęły się o 3-4 metry. Nadal jednak brakuje zbiorników retencyjnych, nie zbieramy deszczówki.

To na koniec: czego panu urodzinowo życzyć?

Żeby igrzyska się odbyły w tym roku, choćby trochę później. Rozmawiajmy, szukajmy możliwych rozwiązań, to mój apel.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

23 marca 2020, 15:01.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Bono