Trzy lata po Euro, a stadion Lecha nadal nie przynosi zysków

Ekstraklasa.

PAP

Osiem milionów złotych to koszt rocznego utrzymania poznańskiego INEA Stadionu, przychody kształtują się na podobnym poziomie.

15 kwietnia 2015, 21:30..

| Aktualizacja 15 kwietnia 2015, 21:35.

Inea Stadion
Inea Stadion (Foto: Katarzyna Plewczyńska / Cyfrasport)

Osiem milionów złotych to koszt rocznego utrzymania poznańskiego INEA Stadionu, przychody kształtują się na podobnym poziomie. “Zarządzanie stadionem traktujemy jak swego rodzaju misję” – powiedział Jacek Marzoch, prezes operatora obiektu Marcelin Management.

Blisko trzy lata po piłkarskich mistrzostwach Europy Marcelin Management wspólnie z KKS Lech Poznań pozostają jedynym komercyjnym operatorem polskich stadionów, które zostały wybudowane na Euro 2012. Zarządca nie tylko musi utrzymywać stadion – pokrywać koszty mediów, napraw, remontów, ochrony czy sprzątania, ale płaci miastu czynsz w wysokości 600 tysięcy złotych rocznie.

Kownacki: Jestem z Lecha i za ten klub oddam wiele.

Więcej materiałów wideo znajdziesz na wideo.Przegladsportowy.Pl.

Jak się okazuje, zarządzanie stadionem nie przynosi profitów. Władze Marcelin Management poinformowały, że roczny koszt utrzymania stadion wynosi ok. Osiem mln złotych, a zyski są na podobnym poziomie.

– Traktujemy zarządzanie jak swego rodzaju misję poprzez działalność w różnych aspektach. Nie tylko sportowych, ale także kulturalnych. Zależy nam, aby ten stadion żył przez cały czas – powiedział Marzoch.

Operator przez ostatnie lata systematycznie rozbudowywał infrasktrukturę na stadionie i wokół obiektu. Powstały m.In. Ogromny klub fitnessu, restauracja, blisko dwa tysiące powierzchni biurowej, parking na 188 miejsc, lodowisko. W latach 2013-2015 na inwestycje wydano ponad 11,5 mln złotych i pochodziły one głównie z pożyczek.

Explore more:  WTA w San Jose: porażka Linette w pierwszej rundzie turnieju

To jednak nie koniec inwestycji – operator ma jeszcze do zagospodarowania ok. 1200 metrów kwadratowych powierzchni pod jedną z trybun. “Zastanawiamy się nad tym, jakiego typu działalność mogłaby być tutaj prowadzona. Nie ukrywam, że jednym z pomysłów jest stworzenie klubu muzycznego, w którym mogłyby odbywać się niewielkie koncerty” – wyjaśnił Marzoch.

Lech Poznań, który jest współzarządcą obiektu zarabia przede wszystkim na dniach meczowych. Marcelin Management musi szukać innych źródeł przychodów – to przede wszystkim wynajmowanie powierzechni komercyjnych, organizacja imprez, konferencji czy nawet skromnych przyjęć, jak urodziny.

– Staramy się, aby latem każdego roku w okresie między rozgrywkami odbywał się duży koncert muzyczny. Dwa lata temu była tu Alicia Keys, przed rokiem grał zespół Iron Maiden. Niestety, prawdopodobnie w tym roku koncertu nie będzie, pojawi się natomiast wybitny mówca motywacyjny Nico Vujicic. Liczę, że na jego występ przyjdzie komplet ludzi. Organizujemy też takie imprezy jak półkolonie, letnie obozy sportowe, różne pikniki. Podobnie jak przed rokiem, pod stadionem odbędą się Juwenalia – tłumaczył Marzoch.

Prezes Marcelin Management zaznacza jednak, że dobre wyniki piłkarzy Lecha oraz wysoka frekwencja, na czym finansowo korzysta klub, nie pozostaje bez wpływu na zyski drugiego współoperatora.

– Oczywiście, że dobre wyniki piłkarzy i pełne trybuny wpływają na poprawę wizerunku stadionu. Po zwycięstwach łatwiej prowadzi się rozmowy biznesowe – podkreślił Marzoch.

Według danych operatora, poznański stadion w latach 2013-2014 odwiedziło ok. 600 tysięcy osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Autor:PAP.

Data utworzenia:.

15 kwietnia 2015, 21:30..

Explore more:  Xavi
Bono