Żużel: Dominik Kubera najlepszy w finale Srebrnego Kasku w Gdańsku

Żużel.

Zdecydowany faworyt Dominik Kubera – najlepszy obecnie junior PGE Ekstraligi – obronił Srebrny Kask. Wcześniej ta sztuka udała się nielicznym. Ostatni raz Piotrowi Pawlickiemu, który wygrywał w sezonach 2013 i 2014. Zawody odbywały się w trudnych warunkach pogodowych. Istniała nawet groźba, że z powodu deszczu zostaną przerwane.

Dominik Kubera z pucharem za zwycięstwo w Gdańsku
Dominik Kubera z pucharem za zwycięstwo w Gdańsku (Foto: Łukasz Trzeszczkowski / Newspix)

W Srebrnym Kasku starują młodzieżowcy do 21-roku życia. To druga pod względem prestiżu impreza dla juniorów w Polsce, po mistrzostwach kraju.

Finał Srebrnego Kasku wrócił do Gdańska po … 46-latach przerwy. W 1974 roku Srebrny Kask rozgrywano w cyklu czterech finałów i jeden z nich odbył się właśnie w Gdańsku.

Zawody przerwano po dziesiątym wyścigu z powodu ulewy. Do tego, aby wyniki zostały zaliczone brakowało dwóch wyścigów. Wyścig 10 odbywał się już w anormalnych warunkach. W tym momencie zanosiło się na to, że turnieju nie uda się dokończyć w tym terminie.

– Będziemy robić wszystko, aby turniej zakończyć, wszystkie ręce idą na pokład. Aby rozegrać 12 wyścigów zabrakło na ośmiu minut, choć i tak przyspieszyliśmy zmagania o blisko pół godziny, bo wiedzieliśmy, że idzie załamanie pogody – powiedział Zbigniew Fiałkowski, wiceszef GKSŻ dla Granitec SABMARtv.

Ostatecznie tor udało się doprowadzić do używalności, turniej wznowiono i rozegrano wszystkie wyścigi. Wielkich emocji jednak nie było, ale za to sporo niegroźnych upadków. O wszystkim w zasadzie decydował start i wyjście z pierwszego wirażu.

Explore more:  Australian Open: Kubot zagra na luzie

Kubera dominował od początku, ale los tak zrządził, że o wszystkim decydował dwudziesty bieg, w którym spotkali się Kubera (12 pkt.), Wiktor Trofimow (11 pkt.) I Norbert Krakowiak (10 pkt.). Pewnie wygrał Kubera.

Potem odbyły się dwa wyścigi dodatkowe. Pierwszy o ósme miejsce, gdyż najlepsza ósemka kwalifikowała się do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów. Drugi o drugie miejsce w turnieju.

– Gdy dzisiaj zjadłem obiad i wychodziłem z restauracji w Gdańsku, zawiązywałem buta i znalazłem jeden grosz – mówił Dominik Kubera, dla Granitec SABMARtv. – Właśnie ten grosz przyniósł mi chyba dzisiaj szczęście. Tor nie był do końca łatwy. Potem na dodatek deszcz pokrzyżował plany. Generalnie jednak to dobrze, bo mieliśmy fajne zawody pod względem szkoleniowym, bo dawno nie jeździliśmy w tak trudnych warunkach. Cieszę się, że zdobyłem Srebrny Kask, bo wiem, że ta sztuka udała się nielicznym.

Najwięcej Srebrnych Kasków – po trzy – mają w kolekcji Maciej Janowski i Ryszard Dołomisiewicz. Po dwa trofea mają na koncie: Tomasz Gollob, Andrzej Huszcza, Rafał Okoniewski, Maciej Jaworek, Rafał Dobrucki, Zbigniew Marcinkowski, Piotr Pawlicki i właśnie Dominik Kubera.

WYNIKI.

1. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno) 15 (3, 3, 3, 3, 3).

2. Wiktor Trofimow (Motor Lublin) 13+3 (2, 3, 3, 3, 2).

3. Jakub Miśkowiak (Eltrox Włókniarz Częstochowa) 13+2 (3, 2, 3, 3, 2).

4. Mateusz Tonder (RM Solar Falubaz Zielona Góra) 12 (2, 3, 2, 2, 3).

5. Norbert Krakowiak (RM Solar Falubaz Zielona Góra) 11 (3, 3, 2, 2, 1).

6. Mateusz Cierniak (Unia Tarnów) 10 (1, 2, 1, 3, 3).

7. Wiktor Lampart (Motor Lublin) 9 (0, 2, 3, 2, 2).

8. Igor Kopeć-Sobczyński (eWinner Apator Toruń) 6+3 (1, 1, 1, 0, 3).

Explore more:  NBA: 26. zwycięstwo "Wojowników" w sezonie

9. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 6+2 (3, 2, 0, 1, w).

10. Szymon Szlauderbach (Fogo Unia Leszno) 5 (2, w, u, 2, 1).

11. Damian Pawliczak (RM Solar Falubaz Zielona Góra) 5 (1, 1, 2, 1, w).

12. Mateusz Świdnicki (Eltrox Włókniarz Częstochowa) 5 (1, 0, 1, 2, 1).

13. Przemysław Liszka (Betard Sparta Wrocław) 3 (2, 0, 1, 0, 0).

14. Damian Stalkowski (Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno) 2 (0, 0, 2, w, -).

15. Marcin Turowski (MrGarden GKM Grudziądz) 1 (0, 1, d, d, 0).

16. Rafał Karczmarz (Moje Bermudy Stal Gorzów) 1 (0, 1, -, -, -).

17. Krzysztof Nowacki (PGG ROW Rybnik) 1 (1, 0).

18. Tomasz Orwat (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 0 (d, 1).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

26 sierpnia 2020, 19:36.

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.

Bono